Dwie udane misje Falona 9 jednej nocy

0 komentarzy
Zdjęcia: SpaceX
Zdjęcia: SpaceX

Minionej nocy w ciągu niespełna 9 godzin odbyły się dwa starty rakiety Falcon 9. Najpierw o 20:12 naszego czasu z Bazy Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystrzelono 51 satelitów Starlink, a następnie o 4:59 rakieta od SpaceX wyniosła satelitę Inmarsat I-6 F2. Obie misje zakończyły się sukcesem i udanym lądowaniem pierwszego stopnia. SpaceX w tym roku wykonało już 12 startów, a ogólna liczba misji Falcona 9 wzrosła do 205.

Do wyniesienia siedemdziesiątej trzeciej misji Starlink użyto boostera, który miał za sobą już osiem lotów. Do lądowania została wykorzystana platforma OCISLY stacjonująca przy zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Docelowa orbita satelitów ma wysokość 570 km i inklinację 70°.

Natomiast ładunek drugiej misji to zbudowany przez Airbus satelita komunikacyjny należący do brytyjskiej firmy Inmarsat. Spółka ta w przeszłości była międzynarodową organizacją utworzoną przez organ ONZ, lecz w 1999 roku uległa prywatyzacji. Satelita Inmarsat I-6 F2 będzie operował na orbicie geostacjonarnej. Dla pierwszego stopnia był to trzeci lot i trzecie udane lądowanie, tym razem na platformie JRTI.

Czytaj podobne posty