Ariane 5 z wyjątkową misją satelitarną

0 komentarzy
Zdjęcie: ESA - M. Pédoussaut
Zdjęcie: ESA - M. Pédoussaut

Już dziś, tj. 13.12.2022 o 21:30 Ariane 5 zrealizuje swoją trzecią misję w tym roku, lot VA259. Start odbędzie się z Gujańskiego Centrum Kosmicznego, a pod owiewką znajdą się trzy satelity.

Zapewne należy odpowiedzieć na pytanie, co w tej misji jest takiego wyjątkowego? Cóż, spieszmy się oglądać Ariane 5, tak szybko odchodzą na emeryturę. Pomijając jednak chęć zobaczenia tej europejskiej rakiety w locie, dzisiejsza misja to początek finalizacji ważnego przedsięwzięcia. Najważniejszy ładunek, czyli satelita MTG-I1 (Meteosat Third Generation-Imager 1) został ukończony po 12 latach jego budowy i da początek konstelacji satelitów meteorologicznych nowej generacji.

Cała konstelacja MTG ma składać się z sześciu satelitów i określana jest jako najbardziej innowacyjny i kompleksowy system geostacjonarnych satelitów meteorologicznych. W ciągu kolejnych 20 lat dane z tych niezwykłych obserwatorów mają meteorologom z Europy dostarczyć dane, które po raz pierwszy pozwolą na śledzenie pełnego cyklu burz – od momentu pierwszych niestabilności w atmosferzeaż po wyładowania. MTG-I1 będzie wykonywał zdjęcia Europy i Afryki co 10 minut, a dodatkowo nieustannie będą mapowane błyskawice pojawiające się między chmurami, czy wyładowania doziemne.

Zdjęcie: Arianespace

Tego typu dane są niezwykle ważne, pozwolą bowiem na ulepszenie systemu ostrzegawczego, a jak wiemy, w przypadku szalejących żywiołów kluczowym czynnikiem jest czas pozwalający na ewakuację z zagrożonych terenów. MTG-I1 dostarczy aż 50 razy więcej danych, niż jego starsi bracia drugiej generacji. Satelita posiada dwa zupełnie nowe urządzenia – Flexible Combined Imager pozwalający na tworzenie kompleksowych obrazów o wysokiej rozdzielczości oraz Lightning Imager pozwalający na ciągłe monitorowanie 80% powierzchni Ziemi w celu poszukiwania wyładowań.

Projekt ten jest współpracą między Europejską Agencją Kosmiczną a przedsiębiorstwem EUMETSAT. Satelity produkowane są przez Thales Alenia Space we współpracy z OHB pod okiem ESA oraz według wytycznych EUMETSAT. To 14 satelita EUMETSAT, który swoją podróż rozpocznie z Arianespace, a dla Thales Alenia Space już 167.

Ariane 5 wyniesie dziś na orbitę jeszcze dwa satelity komunikacyjne – Galaxy 35 and Galaxy 36, które zastąpią wysłużone już satelity konstelacji Galaxy. Posłużą firmie Intelsat i ich klientom w Ameryce Północnej. Do separacji MTG-I1 dojdzie po 34 min 37 s od startu, a kilka minut wcześniej odłączą się Galaxy 36 i Galaxy 35.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.