Wyniesienia modułu Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

0 komentarzy
Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

Moduł “Harmony” Międzynarodowej Stacji Kosmicznej obchodzi 16 urodziny! Wahadłowiec Discovery wyniósł go na orbitę 23 października 2007 roku. Harmony już trzy dni później zostało zamontowane do ISS, a kolejnego dnia po raz pierwszy do środka weszła załoga stacji.

Harmony, zwane początkowo Node 2, zostało zbudowane na mocy porozumienia NASA i ESA we włoskim Turynie przez Thales Alenia Space. Włoski astronauta Paolo Nespoli brał potem udział w misji STS-120, która wyniosła moduł w kosmos, jako specjalista misji.

Obecnie moduł Harmony działa jako węzeł komunikacyjny, który łączy amerykańskie, japońskie i europejski laboratoria stacji. Posiada dwa międzynarodowe porty dokujące używane przez załogowego Dragona i Starlinera oraz mogą być do niego cumowane inne statki jak np. japoński HTV.

(Zdjęcie: NASA)

Zamontowanie Harmony dodało do stacji 70 metrów sześciennych hermetycznej przestrzeni, co w 2007 roku oznaczało przyrost o 20%, a obecnie stanowi 7% całości ISS. Wewnątrz modułu znajdują się kabiny do spania dla aż czterech członków załogi.

W przyszłości do Harmony zostaną też przyłączone moduły orbitalne prywatnej stacji kosmicznej firmy Axiom. Pierwszy z nich ma zostać wyniesiony na orbitę już pod koniec 2025 roku.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.