VSS Unity zaliczył pierwszy od dłuższego czasu lot suborbitalny

0 komentarzy
Zdjęcie: Virgin Galactic
Zdjęcie: Virgin Galactic

W czwartek 25 maja firma Virgin Galactic wykonała pierwszy od lipca 2021 suborbitalny lot rakietoplanu SpaceShipTwo. Dwukadłubowy samolot matka VMS Eve wyniósł pojazd z kompleksu Spaceport America w w stanie Nowy Meksyk na wysokość niecałych 14 km. Następnie VSS Unity, gdyż tak został nazwany aktualnie używany egzemplarz SpaceShipTwo, został odrzucony od samolotu, po czym uruchomił swój silnik rakietowy napędzany paliwem hybrydowym.

Firma nie poinformowała o żadnych nieprawidłowościach w czasie lotu. VSS Unity osiągnął apogeum o wysokości 54,2 mili, czyli około 87 km. Na pokładzie SpaceShipTwo jako pasażerowie zasiadło czworo pracowników Virgin Galactic: specjaliści misji Jamil Gilbert i Christopher Huie, główna astronautka instruktor Beth Moses oraz astronauta instruktor Luke Mays. Natomiast VSS Unity pilotowali Mike Masucci i CJ Sturckow. Więcej o załodze misji Unity 25 pisaliśmy w poprzednim wpisie.

Jak podkreśla Virgin Galactic, lot ten było ostatnim punktem programu lotów testowych. Bowiem już na późny czerwiec, po dodatkowej inspekcji pojazdu i analizie danych, planowana jest pierwsza komercyjna misja, Galactic 01.

Czytaj podobne posty