Sukces indyjskiej sondy Chandrayaan-1

0 komentarzy
Chandrayaan-1 (ISRO)
Chandrayaan-1 (ISRO)

Już 15 lat mija odkąd indyjska sonda Chandrayaan-1 dotarła na orbitę Księżyca. Był to pierwszy satelita wysłany przez ten kraj w kierunku Srebrnego Globu. Misja składała się z orbitera oraz impaktora, który po 6 dniach oddzielił się od orbitera i skierował w stronę Księżyca.

Impaktor opadał z wysokość 102 kilometrów. W tym czasie cały czas przesyłał dane do orbitera ze swojej kamery i spektrometru mas analizującego skład chemiczny powierzchni Księżyca. Samo zderzenie nastąpiło po 25 minutach lotu z prędkością ponad 6 tysięcy km/h.

Celem misji Chandrayaan-1 było rozwinięcie i sprawdzenie w boju technologii potrzebnych do opracowania indyjskich lądowników księżycowych. Orbiter dodatkowo wykonał skan obu stron Srebrnego Globu i pozwolił sporządzić mapę rozmieszczenia wybranych pierwiastków.

Po prawie roku działalności orbiter zaczął mieć jednak kłopoty. Posłuszeństwa odmówił szukacz gwiazd, a osłona termiczna nie było już tak skuteczna jak na początku. Kontakt z sondą urwał się po 312 dniach pracy, czyli o rok wcześniej niż zakładano. Na szczęście do tego czasu wszystkie badania naukowe udało się wykonać. Chandrayaan-1 utorował też drogę dla misji indyjskich lądowników księżycowych: zakończonej porażką Chandrayaan-2 i bardzo udanej misji Chandrayaan-3.

Największym osiągnięciem Chandrayaan-1 pozostanie jednak udowodnienie, że na powierzchni księżycowych biegunów znajduje się woda pod postacią lodu. Jest to istotne odkrycie, które kiedyś pomoże zbudować ludzkie kolonie na Księżycu.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.