Indie podejmą próbę lądowania na Księżycu

0 komentarzy
Zdjęcie: ISRO
Zdjęcie: ISRO

Już jutro o 15:34 naszego czasu Indie spróbują po raz pierwszy miękko wylądować na powierzchni Księżyca stając się pierwszą nacją, która swoim lądownikiem osiądzie na południowym biegunie Srebrnego Globu. Transmisja rozpocznie się o 17:20 na youtube’owym kanale ISRO.

Misja Chandrayaan-3 została wyniesiona w kosmos 14 lipca przez rakietę LVM-3. Ładunek składa się z modułu napędowego, lądownika Vikram oraz małego łazika Pragyan, które w przypadku udanego lądowania przez 2 tygodnie mają badać powierzchnię Księżyca. Misja dostarczyć ma na Srebrny Glob m.in. instrumenty do pomiaru przewodności cieplnej i temperatury, wykrywania aktywności sejsmicznej, oszacowania gęstości plazmy w księżycowym środowisku czy badania składu chemicznego powierzchni Księżyca. Całość waży trochę ponad 1,7 tony.

Przypomnijmy, poprzednia próba lądowania we wrześniu 2019 zakończyła się niepowodzeniem. Lądownik misji Chandrayaan-2 utworzył nowy krater na Księżycu wskutek błędu w oprogramowaniu. Natomiast pierwsza misja programu Chandrayaan obejmowała orbiter i impaktor (który celowo zderzył się z powierzchnią naszego satelity). Choć większość jej celów została zrealizowana, orbiter działał o ponad połowę krócej niż pierwotnie planowano.

 

Czytaj podobne posty