Start misji Surveyor 6

0 komentarzy
Księzyc w obiektywie sondy
Księzyc w obiektywie sondy

Misja Surveyor 6 wystartowała 56 lat temu. Był to kolejny księżycowy lądownik, który przecierał amerykanom drogę do programu Apollo i pierwszego lądowania na Księżycu. Istniała jednak jedna szczególna rzecz związana z Surveyor 6, która spowodowała, że przeszedł do historii.

Ten lądownik był pierwszym ziemskim urządzeniem, które wzniosło się z powierzchni innego ciała niebieskiego. Tak jak w 2021 roku Marsjański wirolot Ingenuity wykonał pierwszy lot, tak 54 lata wcześniej Surveyor 6 wykonał pierwszy podskok. Operację wykonano 10. dnia misji z użyciem silników manewrowych sondy. Lądownik wzniósł się na wysokość 4 m i przeleciał w bok 2,5 m. Dzięki temu Surveyor 6 mógł wykonać dokładne zdjęcia pierwszego miejsca lądowania, co pozwoliło ocenić wpływ silników na księżycowy grunt.

Mozaika zdjęć wykonanych przez Surveyor 6

Oprócz tego amerykańska sonda wykonała blisko 30 tys. zdjęć, zbadała skład chemiczny powierzchni, zebrała dane nt. dynamiki lądowania i zmierzyła moc odbicia sygnału radarowego. Wszystko po to, by przyszłe lądowanie człowieka na Księżycu, było jak najbardziej bezpieczne. Surveyor 6 działała ponad miesiąc od momentu lądowania, czyli w praktyce przez okres jednego dnia księżycowego. Na noc sonda została wyłączona, a gdy po księżycowym zmierzchu próbowano ją włączyć, to nie udało się już uzyskać od niej żadnej sensownej odpowiedzi.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.