Start misji Surveyor 7

0 komentarzy
Model Surveyor 7 (For All Moonkind)
Model Surveyor 7 (For All Moonkind)

Dzisiaj mija 56 rocznica startu misji z sondą Surveyor 7. Rakieta z lądownikiem wzniosła się 7 stycznia 1968 roku i trzy dni później urządzenie bezpiecznie wylądowało na powierzchni Srebrnego Globu. Był to ostatni amerykański bezzałogowy lądownik, który dotarł w tamtym czasie na Księżyc. Jego misja była jednak zupełnie inna niż poprzednich Surveyorów.

Celem projektu Surveyor było zebranie danych o powierzchni Księżyca w celu przeprowadzenia załogowego lądowania programu Apollo. Tak się jednak stało, że poprzednie lądowniki zebrały już wystarczająco informacji i misja Surveyor 7 mogła zostać w całości poświęcona celom naukowym.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników Surveyor 7 nie wylądował na okołorównikowym, płaskim lub prawie płaskim terenie idealnym do lądowania modułu księżycowego z astronautami. Zamiast tego inżynierowie skierowali sondę bliżej bieguna i kazali jej wylądować na górzystym obszarze, przy krawędzi krateru Tycho.

Mimo dużego nachylenia terenu, Surveyor 7 poradził sobie z lądowaniem. Misja naukowa sondy też w pełni się udała, nawet mimo drobnych problemów technicznych z jednym z ramion. Ostatecznie lądownik przeprowadził wszystkie zaplanowane badania i przesłał na Ziemię ponad 21 tysięcy zdjęć powierzchni Księżyca.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.