Start misji Pioneer 8

0 komentarzy
Pioneer 6-9
Pioneer 6-9

Każdego dnia da się znaleźć jakąś ciekawą rocznicę wydarzenia z historii eksploracji kosmosu. Dzisiaj wspominamy start sondy Pioneer 8, która została wyniesiona w kosmos 13 grudnia 1967 roku, czyli równo 56 lat temu. A jakie zadanie miało to urządzenie?

Celem Pioneera 8 było dotarcie na orbitę heliocentryczną (podobną do ziemskiej) i monitorowanie przestrzeni międzyplanetarnej, a zwłaszcza aktywności słonecznej poprzez analizę pól magnetycznych i promieniowania kosmicznego. Co ważne, nie była w tej misji osamotniona.

Pioneer 8 była jedną z czterech sond, które w ciągu trzech lat zostały wyniesione na podobne orbity heliocentryczne. Wszystkie miały identyczną konstrukcję i wzajemnie uzupełniające się wyposażenie. Misją każdej z nich było badanie “kosmicznej pogody”.

Oprócz bohaterki dzisiejszego postu, do kosmicznego kwartetu należały sondy Pioneer 6, 7 i 9. Jet Propulsion Laboratory określiło projekt tych czterech urządzeń jednym z najtańszych w historii NASA, jeśli chodzi o ilość otrzymanych wyników naukowych na każdy wydany dolar.

Sama Pioneer 8 była aktywna przez blisko 30 lat, chociaż wszystkie instrumenty naukowe poza detektorem pola elektrycznego przestały już dawno działać. Ostatni kontakt z sondą udało się nawiązać 22 sierpnia 1996 roku.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.