Pasmo sukcesów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

0 komentarzy

Podczas dzisiejszej transmisji organizowanej przez NASA słuchacze otrzymywali na żywo aktualizacje dotyczące rozkładania lustra wtórnego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Wczoraj zorganizowano relację separacji i napinania czwartej i piątej warstwy ochrony słonecznej teleskopu. Wszystkie te manewry zakończyły się sukcesem!

Podczas trwającej już 11 dni podróży teleskopu do punktu L2, zrealizowano wiele zadań niezbędnych do całkowitego rozłożenia obserwatorium.

W ciągu ośmiu dni w kilku krokach rozłożona została osłona słoneczna wielkości kortu tenisowego:

  • Otworzono struktury nazwane paletami – przedniej oraz tylnej – które zawierały jeszcze złożone pięć warstw membrany słonecznej. Choć sam ruch opuszczający przednią paletę trwał 20 min, a tylną 18 min, to cała procedura trwała wiele godzin ze względu na dodatkowe kroki i uważne monitorowanie sytuacji;
  • Rozłożono DTA (Deployable Tower Assembly) co pozwoliło na oddzielenie teleskopu i jego przyrządów od konstrukcji osłony słonecznej. DTA wygląda właściwie jak spora czarna rura, ale to element niezbędny to zachowania dystansu pomiędzy elementami kosmicznego obserwatorium. Cała operacja trwała 6,5 h;
  • Odsłonięto przykrycia ochraniającego osłonę słoneczną. Podczas tego kroku membrana została po raz pierwszy wyeksponowana na przestrzeń kosmiczną;
  • Rozwinięto osłonę słoneczną, co było kilkuetapową operacją. Podczas rozwijania membrany uruchomiono wszystkie 107 modułów wykonawczych odpowiedzialnych za ten ruch. Teleskop posiada łącznie 187 takich elementów;
  • Naciągnięto pięć warstw powłoki przeciwsłonecznej. Jednego dnia zajęto się trzema warstwami, a kolejnego czwartą i piątą, dzięki czemu cała osłona słoneczna jest już w pełni rozwinięta. To niezwykły sukces i jeden z krytycznych momentów na drodze do pełnego rozłożenia teleskopu. Jak podaje NASA, po tym wydarzeniu mamy za sobą już 75% z 344 potencjalnych zagrożeń, które mogłyby zakończyć żywot obserwatorium;
  • Rozłożono zwierciadło wtórne, to kolejny etap zakończony powodzeniem. Dziś otworzono konstrukcję trzech wsporników, na których lustro jest zamontowane. Konstrukcję nazywa się najbardziej wyrafinowanym trójnogiem na świecie i trudno się temu dziwić. Lustro wtórne ma za zadanie odbijania światła zgormadzonego przez główne zwierciadło i kierowanie go do przyrządów naukowych.
Animacja rozłożenia lustra wtórnego. Źródło: NASA

Następnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rozłoży radiator ADIR (aft deployable infrared radiator), który będzie pomagał odprowadzić ciepło z luster i przyrządów. Niedługo po tym rozpocznie się rozkładanie lustra głównego, co zapewne będzie jednym z najbardziej ekscytujących punktów podróży teleskopu, który zbliża się do celu.

Czytaj podobne posty

Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
25 grudnia 2021
Pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
16 lutego 2022
Pechowe pasmo programu Wenera
Pechowe pasmo programu Wenera
4 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?