Pierwszy i ostatni lot Burana

0 komentarzy
Lądowanie Burana
Lądowanie Burana

35 lat temu odbył się pierwszy i zarazem ostatni lot radzieckiego wahadłowca Buran. Projekt, w który zaangażowanych było ponad 1000 firm, zakończył się przedwcześnie z powodu problemów z budżetem i upadkiem Związku Radzieckiego.

Co ciekawe, był to nie tylko jedyny lot radzieckiego wahadłowca, ale też jedyna w historii misja bezzałogowa pojazdu tego typu. Gdy kończył się budżet programu, Buran nie miał jeszcze gotowego systemu podtrzymywania życia, więc postanowiono wystartować bez załogi. 15 listopada 1988 roku, dwie sekundy po godzinie 3 w nocy czasu uniwersalnego, z wyrzutni na Bajkonurze wystartowała rakieta Energia, która wyniosła w kosmos Burana 1.01 – pierwszy gotowy do lotów orbitalnych egzemplarz radzieckiego wahadłowca.

Lot trwał blisko trzy i pół godziny. W jego trakcie Buran wykonał dwa okrążenia wokół Ziemi, a na koniec samodzielnie wylądował na pasie startowym znajdującym się na terenie kosmodromu Bajkonur. Misja zakończyła się pełnym sukcesem. Niestety, nie pomogło to uratować programu Buran. W 1993 został on ostatecznie zakończony przez prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna. Argumentował to tym, że po zmianie systemu nie było cywilnych zastosowań dla wahadłowców, a te militarne przestały być aktualne.

W trakcie programu Buran zbudowano wiele mniej lub bardziej dokończonych egzemplarzy wahadłowca. Ten konkretny, który jako jedyny wykonał lot orbitalny, został zniszczony w 2002 roku w wyniku zawalenia się dachu hangaru na terenie kazachskiego kosmodromu.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.