Pierwsza porażka japońskiej rakiety Epsilon

0 komentarzy
Startująca rakieta Epsilon (JAXA)

12 pździernika o 2:50 czasu polskiego japońska agencja kosmiczna JAXA wykonała start lekkiej rakiety Epsilon. Pojazd z powodzeniem wystartował z Centrum Kosmicznego Uchinoura na wyspie Kiusiu w Japonii, lecz wskutek awarii trzeciego stopnia misja zakończyła się porażką. Utracono łącznie siedem lekkich satelitów i CubeSatów.

Z początku nic nie wskazywało na późniejsze problemy z rakietą, pierwszy stopień napędzany paliwem stałym działał zgodnie z planem. Po zakończeniu jego pracy oddzieliły się owiewki osłaniające ładunek, a następnie do akcji wkroczył drugi stopień. O losie misji zadecydował następny, trzeci stopień, który tak samo jak poprzednie napędzany jest paliwem stałym. Silnik tego członu prawdopodobnie w ogóle się nie odpalił, co doprowadziło do użycia systemu przerwania lotu (FTS) w T+06:28, kiedy pojazd znajdował się poza nominalną trajektorią. Według planu całą misję miał zakończyć napędzany hydrazyną czwarty stopień, którego zadaniem jest rozmieszczenie ładunków na precyzyjnych orbitach.

Nagranie ze startu (JAXA)

Choć o Epsilonie zapewne nie wszyscy zdążyli usłyszeć, do tej pory posiadał on status niezawodnej rakiety. Przed feralnym lotem wykonał 5 misji, w tym pierwszą w nieco innym wariancie demonstracyjnym i wszystkie zakończyły się sukcesem. Długość Epsilona wynosi 26 metrów, a na niską orbitę okołoziemską o wysokości 500 km jest w stanie wynieść do 700 kg. Jest to zatem ponad 2 razy więcej niż w przypadku dominującego w segmencie lekkich rakiet Electrona. Minusem japońskiej rakiety jest jednak jej cena, około 39 milionów dolarów za start. Japończycy pracują jednak nad nowym wariantem, Epsilon-S, który ma nieco zredukować koszty. Obecnie eksploatowana wersja jako pierwszy stopień używa przerobionego bocznego boostera rakiety H-IIA, a ta nowa wykorzystywać będzie booster przyszłej H-III.

W ramach tej misji Epsilon miał zabrać na orbitę kilka różnych lekkich satelitów. Największym z nich był RAISE-3, a jego zastosowanie to w pojęciu ogólnym przetestowanie różnych komponentów, które zostały na nim umieszczone. Były to testy systemu telekomunikacji, superszybkiego procesora graficznego, mikronapędu na wodę, impulsowego silnika plazmowego, membranowego „żagla” przyspieszającego deorbitację czy membranowej struktury generującej energię i działającej jako antena. Łącznie takich demonstracji umieszczono siedem.

Oprócz RAISE-5 pod owiewką rakiety znalazły się także obserwacyjne satelity QPS-SAR-3 i 4 wyposażone w radar z syntetyczną aparaturą o wysokiej rozdzielczości, 1,4-kilogramowy CubeSat FSI-SAT z kamerą wielospektralną, wydrukowany w technologii druku 3D WASEDA-SAT-ZERO, badający deformację skorupy ziemskiej pod poziomem morza KOSEN-2, a także CubeSat MITSUBA i dwa połączone ze sobą podczas startu CubeSaty MAGNARO. Wszystkie urządzenie niestety zostały tylko wspomnieniem, a ich ewentualne pozostałości znajdują się w Morzu Filipińskim.

Czytaj podobne posty

Sukces pierwszego od prawie 3 lat startu rakiety Epsilon
Sukces pierwszego od prawie 3 lat startu rakiety Epsilon
10 listopada 2021
Druga z rzędu porażka chińskiej rakiety Hyperbola-1
Druga z rzędu porażka chińskiej rakiety Hyperbola-1
7 sierpnia 2021
Lot rakiety Rocket 3.3 zakończony porażką po nietypowym starcie
Lot rakiety Rocket 3.3 zakończony porażką po nietypowym starcie
29 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?