Sukces pierwszego od prawie 3 lat startu rakiety Epsilon

0 komentarzy

9 listopada o 1:55 naszego czasu w Uchinoura Space Center odbył się start japońskiej lekkiej rakiety Epsilon. Na orbitę trafiło 9 lekkich satelitów w ramach Innovative Satellite Technology Demonstration Program zarządzanego przez japońską agencję kosmiczną (JAXA). Było to z pewnością warte uwagi wydarzenie, gdyż mogliśmy zobaczyć rakietę Epsilon po raz pierwszy od prawie 3 lat.

Misja ta była dwukrotnie przekładana: 1 października tuż przed startem z uwagi na problem ze sprzętem naziemnym oraz 7 października przez niekorzystne warunki pogodowe. Jednak tym razem Epsilon udanie wystartował, a pierwszy jego stopień działał przez 108 sekund. W przypadku tej rakiety pierwszy stopień oddziela się dopiero po około 53 sekundach od tamtego momentu, a w międzyczasie odrzucana jest owiewka chroniąca ładunek. Po chwili następuje zapłon drugiego stopnia, który pracuje 129 sekund. Następnie przyszła kolej na ostatni, trzeci stopień, który także musiał poczekać kilkadziesiąt sekund po wygaszeniu jego poprzednika. Na końcu na precyzyjnej orbicie umieścił ładunki czwarty segment zwanym CLPS (Compact Liquid Propulsion System).

Nagranie ze startu. Transmisję przeprowadzała JAXA.

Łącznie 9 małych urządzeń znalazło się w ładowni rakiety Epsilon. Trafiły one na orbitę heliosynchroniczną o inklinacji 97.6 stopni, a docelowa wysokość głównego ładunku ma sięgać około 560 km. Oto one:

  • RAISE-2 – główny ładunek tej misji, waży 110 kilogramów i jest kształtu prostopadłościanu. Zawiera sześć eksperymentów wybranych spośród propozycji organizacji edukacyjnych i komercyjnych, sponsoruje go JAXA. Pozwoli zweryfikować testowane systemy aby można było je wykorzystać w przyszłych misjach kosmicznych.
  • DRUMS – 62-kilogramowy mikrosatelita, który ma przetestować techniki przechwytywania fragmentów kosmicznych śmieci w celu ich usuwania z ziemskiej orbity w przyszłości.
  • TeikyoSat-4 – mikrosatelita ważący 52 kilogramy, ma zademonstrować platformę satelitarną, która będzie umożliwiać automatyczne przeprowadzanie eksperymentów z zakresu biologii, inżynierii mechanicznej lub fizyki.
  • HIBARI – mikrosatelita mający przetestować VSAC, nową technikę sterowaniem położenia pojazdu. Gwarantować ma ona szybką orientację satelity i jej wysoką stabilność.
  • Z-SAT – 46-kilogramowy mikrosatelita wyposażony w eksperymentalny system obrazowania w podczerwieni, który ma pomóc w wykrywaniu źródeł ciepła na powierzchni naszej planety.
  • Dodatkowo na szczycie rakiety znalazły się cztery CubeSaty: ASTERISC, ARICA, NanoDragon i KOSEN-1. Ten ostatni przykładowo przeznaczony jest do radiowej obserwacji Jowisza, a ASTERISC będzie badać cząstki pyłu kosmicznego, który znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Wizualizacja pojazdu podczas pracy drugiego stopnia, na której możemy zobaczyć ładunek misji. Źródło: JAXA.

Rakieta Epsilon to w skrócie pojazd przeznaczony do wysyłania lekkich satelitów na niską orbitę okołoziemską. Ma 26 metrów wysokości i udźwig 700 kilogramów właśnie na LEO. Zbudowana jest z trzech stopni na paliwo stałe (polibutadien zakończony grupami hydroksylowymi) oraz opcjonalnej czwartej części na hydrazynę, która wczoraj tak jak podczas dwóch wcześniejszych lotów, została również wykorzystana. Dzięki niej satelity mogą być wypuszczone na dokładnej orbicie lub możliwe jest dostarczenie wielu ładunków na różne orbity. Rakieta ta została skonstruowana z myślą o obniżeniu kosztów w porównaniu do starszych pojazdów M-V. Natomiast jej pierwszy stopień pochodzi od bocznego boostera większej japońskiej rakiety, H-IIA.

Debiut Epsilona miał miejsce 14 września 2013 roku i od tego czasu wykonał on zaledwie 5 misji. Jednak warto zauważyć, że wszystkie z nich zakończyły się sukcesem, zatem ta „mała japońska strzała” ma 100-procentową skuteczność. Pojazd ten jest nadał rozwijany pomimo małej częstotliwości lotów, a w ciągu kilku lat ujrzymy także wariant Epsilon S.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *