Nieudane lądowanie Łuny 8

0 komentarzy
Miejsce lądowań Łuny 8 i 9
Miejsce lądowań Łuny 8 i 9

Zanim radzieckiemu lądownikowi udało się miękko wylądować na Księżycu, Sowieci musieli aż 11 razy przełknąć gorycz porażki. Ostatnia z tych nieudanych prób odbyła się równo 58 lat temu, 6 grudnia 1965 roku. Misji Luna 8 jednak niewiele zabrakło do pełnego sukcesu.

Problem wystąpił dopiero w trakcie samego lądowania. Tuż przed odpaleniem silników hamujących, sonda napełniła poduszki, które miały zmiękczyć przyziemienie, ale jedna z nich rozdarła się o plastikowy uchwyt mocujący. Uwolnione powietrze momentalnie obróciło lądującą sondą.

Łuna 8 wkrótce odzyskała równowagę i nawet zdążyłaby wykonać pełne 9-sekundowe odpalenie silników hamujących, ale wkrótce znowu utraciła kontrolę nad swoją pozycją. W efekcie z powodu braku możliwości wykonania pełnego hamowania, sonda nie zdążyła wytracić prędkości.

W konsekwencji o 21:51 UTC Łuna 8 uderzyła w powierzchnię Srebrnego Globu na obszarze Oceanu Burz. Na szczęście dla Sowietów, było to ostatnie w tej serii nieudane lądowanie. Dwa miesiące później, w okolicy wraku Łuny 8, miękko osiadła kolejna radziecka sonda, Łuna 9.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.