Niemiecka firma RFA ogłosiła budowę statku kosmicznego

0 komentarzy
Zdjęcie: Rocket Factory Augsburg
Zdjęcie: Rocket Factory Augsburg

Prywatna niemiecka firma Rocket Factory Augsburg ogłosiła, że zbuduje towarowy statek kosmiczny. Na tę chwilę wiemy jednak o nim mało. Pojazd nazwany Argo (co nawiązuje do Argonautów z mitologii greckiej) ma być przeznaczony do transportu ciężkich (do 3,4 tony) ładunków na ISS oraz przyszłe komercyjne stacje kosmiczne. Dzięki nadmuchiwanej osłonie termicznej statek będzie odzyskiwany, a jego konstrukcja zostanie oparta na stali nierdzewnej. Termin wprowadzenia pojazdu Argo nie został określony.

Projekt ten powstał w ramach programu Commercial Cargo Transportation Initiative (CCTI) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma on przyczynić się do tego, by Europa stała się ważnym graczem w sektorze towarowych statków kosmicznych, angażując w to prywatne firmy ze Starego Kontynentu. Przypomnijmy, do tej pory jedynym takim europejskim pojazdem był opracowany przez ESA ATV, który w latach 2008-15 wykonał pięć dostaw do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rocket Factory Augsburg aktualnie opracowuje również własną rakietę orbitalną, RFA One i jest już stosunkowo blisko pierwszego lotu. W czerwcu niemiecka firma stała się pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem z Europy, który z powodzeniem przeprowadził pełnowymiarowy test statyczny górnego stopnia. Rakieta RFA One nie będzie jednak w stanie wynosić statku Argo.

Czytaj podobne posty