Cygnus dotarł na ISS pomimo awarii panelu słonecznego

0 komentarzy
Statek Cygnus przechwytywany przez ramię Canadarm 2 (NASA)

Misja Cygnus NG-18, której celem było dostarczenie zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zakończyła się sukcesem. Statek budowany przez Northrop Grumman został wystrzelony rakietą Antares 7 listopada o 11:32 naszego czasu, a na ISS dotarł 48 godzin później. W trakcie podróży napotkano jednak poważny problem.

Start z portu kosmicznego umiejscowionego w Wallops Flight Facility w Stanach Zjednoczonych został wykonany z drobnym opóźnieniem. Wcześniej próbowano wystrzelić rakietę Antares w niedzielę 6 listopada, jednak ta próba została przerwana przez alarm przeciwpożarowy w centrum kontroli misji. Następnego dnia rakieta od Northrop Grumman z powodzeniem wyniosła na orbitę towarowy statek Cygnus.

Lot ten przyniósł nam również rzadko spotykany manewr. Po „zbyt dobrej” pracy pierwszego stopnia, górny człon na paliwo stałe rozpoczął swój lot od zwrotu o 180 stopni i generowaniu ciągu w kierunku przeciwnym do zaplanowanej trajektorii. W ten sposób udało się delikatnie zredukować prędkość rakiety. Później silniczki manewrowe ponownie odwróciły stopień o 180 stopni i ten kontynuował swój lot na orbitę.

Nagranie ze startu rakiety Antares ze statkiem Cygnus (NASA)

Rakieta Antares to zbudowany przez Northrop Grumman dwustopniowy pojazd wykorzystywany aktualnie tylko do wynoszenia statków Cygnus. Mierzy on 42 metry wysokości, a jego udźwig na niską orbitę okołoziemską to 8 ton. Antares do napędzania pierwszego stopnia wykorzystuje rosyjskie silniki RD-181 na paliwo ciekłe, a górny stopień wytwarza ciąg dzięki paliwu stałemu. Northrop Grumman posiada już tylko jeden egzemplarz tego pojazdu w wersji 230+ wykorzystujący wspomniane wcześniej jednostki napędowe i ukraińskie komponenty. Po jego wystrzeleniu i do czasu zbudowania następnego wariantu przy współpracy z Firefly, Cygnusa będzie wynosił Falcon 9.

Podróż Cygnusa na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie przebiegła bezproblemowo. Po wypuszczeniu statku przez drugi stopień Antaresa otworzył się tylko jeden z dwóch paneli słonecznych. Northrop Grumman zadeklarował, że Cygnus jest w stanie pomimo tej awarii dotrzeć do ISS, co 9 listopada o 11:20 się potwierdziło. Statek z zaopatrzeniem został przechwycony przez ramię Canadarm 2, a następnie podłączony do modułu Unity. Operatorką ramienia z pokładu stacji była astronautka NASA Nicole Mann, a asystował jej Josh Cassada.

Moment przechwycenia statku przez Międzynarodową Stację Kosmiczną. (NASA)

Ten egzemplarz statku Cygnus został nazwany S.S. Sally Ride na cześć byłej astronautki NASA. Sally Ride z wykształcenia była astrofizyczką, a oficjalnie astronautką została w 1978 roku. Podczas misji STS-7 w 1983 roku stała się pierwszą kobietą amerykańskiego obywatelstwa w kosmosie. Sally wahadłowcem poleciała jeszcze raz rok później, w ramach misji STS-41-G. Była astronautka zmarła w 2012 roku po długiej walce z rakiem.

Co znajdowało się na pokładzie statku? Za jego pomocą przetransportowano łącznie 3,7 tony ładunku. A w tym: 1,6 tony zaopatrzenia dla załogi, nieco ponad tona różnego rodzaju sprzętu zasilającego stację, 850 kg eksperymentów naukowych czy 66 kg wyposażenia do spacerów kosmicznych. Wśród tego drugiego znajduje się m.in. krytyczny dla wdrażania ulepszonych paneli słonecznych ISS sprzęt, który zostanie zainstalowany podczas zbliżającego się orbitalnego spaceru.

Rakieta Antares na platformie startowej 0A w porcie kosmicznym w Wallops Flight Facility. (Northrop Grumman)

Wśród części naukowej towaru, który dostarczył Cygnus, możemy znaleźć takie ciekawostki jak pierwsze satelity Ugandy i Zimbabwe. Będą one częścią obserwacyjnej konstelacji BIRDS-5 składającej się z trzech CubeSatów (trzeci należy do Japonii). Program BIRDS, przypomnijmy, daje możliwość pracy nad kosmicznymi urządzeniami i wysłania ich w kosmos studentom z krajów słabiej rozwiniętych. Ponadto eksperyment Plant-Habitat-03 sprawdzi zmiany epigenetyczne roślin związane z dostosowaniem do warunków mikrograwitacji, biodrukarka 3d BioFabrication Facility będzie ponownie „drukować” ludzkie tkanki, a OVOSPACE zbada wpływ mikrograwitacji na kultury zarodkowych komórek macierzystych.

Cygnus pozostanie zadokowany do stacji do końcówki stycznia, kiedy wraz z zapakowanymi na jego pokład śmieciami zostanie zniszczony podczas wejścia w ziemską atmosferę.

Czytaj podobne posty

Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
Rakieta Antares wyniosła pojazd Cygnus z zaopatrzeniem na ISS [Aktualizacja]
10 sierpnia 2021
Lucy – start misji, która zbada historię powstania Układu Słonecznego
Lucy – start misji, która zbada historię powstania Układu Słonecznego
16 października 2021
Inżynierowie Boeinga pracujący przez Starlinerze
Boeing bada przyczynę awarii statku kosmicznego Starliner
8 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?