Nauka nie poszła w las! Już wkrótce moduł zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

0 komentarzy

Rosyjski moduł Nauka nazywany też MLM (Multipurpose Laboratory Module) został wyniesiony na orbitę przez rakietę Proton-M 21 lipca. Mogłoby się wydawać, że start przekładany od 2007 r. będzie dopracowany, nie obyło się jednak bez problemów.

Przez kilka dni dokowanie Nauki do ISS było wątpliwe z powodu niedziałającego silnika, a agencja Roscosmos bardzo oszczędnie udzielała informacji. Na szczęście udało się dokonać korekty orbity i już dziś ok. 15:25 – 15:46 powinno dojść do rendez vous Nauki i modułu Zvezda. Godzina dokowania może nieco ulec zmianie, warto więc wcześniej już śledzić transmisję na NASA TV, która rozpoczyna się o 14:30.

Nowa część orbitującego laboratorium potrzebowała miejsca na Stacji Kosmicznej i zdecydowano się na deorbitację starego modułu Pirs. Kilka dni temu został on odłączony od stacji razem ze statkiem Progress 77, który posłużył jako napęd dla Pirsa. Po niemal 20 latach moduł Pirs spłonął w ziemskiej atmosferze. Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć jego ostatnią podróż.

Moduł Nauka posłuży jako nowa przestrzeń naukowa i mieszkalna dla rosyjskich kosmonautów. Wyposażony jest również w śluzę umożliwiającą wyjście na kosmiczne spacery, jak i port do dokowania rosyjskich statków kosmicznych.

Pozostaje nam trzymać kciuki, by chociaż dokowanie przebiegło bezproblemowo i Rosjanie mogli zacząć korzystać z nowego moduły, który właściwie trudno nazwać nowym.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.