Nauka nie poszła w las! Już wkrótce moduł zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

0 komentarzy

Rosyjski moduł Nauka nazywany też MLM (Multipurpose Laboratory Module) został wyniesiony na orbitę przez rakietę Proton-M 21 lipca. Mogłoby się wydawać, że start przekładany od 2007 r. będzie dopracowany, nie obyło się jednak bez problemów.

Przez kilka dni dokowanie Nauki do ISS było wątpliwe z powodu niedziałającego silnika, a agencja Roscosmos bardzo oszczędnie udzielała informacji. Na szczęście udało się dokonać korekty orbity i już dziś ok. 15:25 – 15:46 powinno dojść do rendez vous Nauki i modułu Zvezda. Godzina dokowania może nieco ulec zmianie, warto więc wcześniej już śledzić transmisję na NASA TV, która rozpoczyna się o 14:30.

Nowa część orbitującego laboratorium potrzebowała miejsca na Stacji Kosmicznej i zdecydowano się na deorbitację starego modułu Pirs. Kilka dni temu został on odłączony od stacji razem ze statkiem Progress 77, który posłużył jako napęd dla Pirsa. Po niemal 20 latach moduł Pirs spłonął w ziemskiej atmosferze. Na powyższym zdjęciu możemy zobaczyć jego ostatnią podróż.

Moduł Nauka posłuży jako nowa przestrzeń naukowa i mieszkalna dla rosyjskich kosmonautów. Wyposażony jest również w śluzę umożliwiającą wyjście na kosmiczne spacery, jak i port do dokowania rosyjskich statków kosmicznych.

Pozostaje nam trzymać kciuki, by chociaż dokowanie przebiegło bezproblemowo i Rosjanie mogli zacząć korzystać z nowego moduły, który właściwie trudno nazwać nowym.

Czytaj podobne posty

Trzeci i ostatni moduł zadokował do chińskiej stacji kosmicznej
Trzeci i ostatni moduł zadokował do chińskiej stacji kosmicznej
3 listopada 2022
Trójka taikonautów wróciła z chińskiej stacji kosmicznej
Trójka taikonautów wróciła z chińskiej stacji kosmicznej
17 kwietnia 2022
Dzięki Rosie nowa rakieta Electron powstaje co 20 dni. Następna misja już niedługo.
Dzięki Rosie nowa rakieta Electron powstaje co 20 dni. Następna misja już niedługo.
12 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?