Lot Korabl-Sputnik 3

0 komentarzy

Mijają 63 lata od nieudanej radzieckiej misji Korabl-Sputnik 3, na zachodzie zwanej Sputnik 6. Na pokładzie kapsuły Vostok znajdowały się rośliny, muszki i dwa psy: Pszczółka oraz Muszka. Niestety, z powodu problemów z powrotem na Ziemię, zwierzęta poniosły śmierć.

Misja rozpoczęła się 1 grudnia 1960 roku o 7:30 czasu uniwersalnego. Celem lotu było zbadanie wpływu na organizmy żywe oraz przetestowanie prototypu kapsuły Wostok: systemów komunikacji oraz podtrzymywania życia. Misja trwała jeden dzień. Sygnał ze statku był nasłuchiwany przez wiele krajów, między innymi w Stanach Zjednoczonych. Technikom CIA udało się nawet zdekodować sygnał telewizyjny na częstotliwości 83 MHz i uzyskać zdjęcia psów z wnętrza kapsuły.

O 8:22 następnego dnia Sputnik 6 uruchomił silniki hamujące. Nie osiągnęły one wystarczającej mocy, przez co działały aż do wyczerpania swojego paliwa. W efekcie powrót na Ziemię odbywał się po nieplanowanej trajektorii i wkrótce kapsuła uległa zniszczeniu. W oficjalnym komunikacie brzmiało to tak, jakby statek rozpadł się pod wpływem tarcia o grubsze warstwy atmosfery. Dzięki odtajnieniu radzieckich dokumentów wiemy już jednak, że kapsuła z Pszczółką i Muszką uległa samozniszczeniu na rozkaz pracowników kontroli lotu.

Istnieją też poszlaki wskazujące, że deorbitacja statku w ogóle się nie powiodła i Sowieci nie mieli pewności, w jakiej części świata kapsuła wyląduje. By chronić swoją technologię przed zbadaniem przez inne kraje, postanowili wysłać Sputnikowi 6 polecenie autodestrukcji.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.