Kapsuła Cygnus, nazwana imieniem Katherine Johnson, opuści dziś Międzynarodową Stację Kosmiczną.

0 komentarzy

Już dziś tj. 29 czerwca o 18:25, kapsuła Cygnus od Northrop Grumman odłączy się od ISS po ponad czterech miesiącach zajmowania miejsca parkingowego. Choć koszty każdej podróży na stację są dosyć spore, to bardziej opłaca się parkować tam, niż w Krakowie.

Odłączenie się statku kosmicznego nastąpi dzięki sekwencji poleceń, którą wysyła kontrola naziemna. Robotyczny wysięgnik Canadarm2 odpowiada za przemieszczenie kapsuły z modułu Unity, do pozycji gotowej do jej wypuszczenia. Z poziomu stacji systemy Cygnusa monitoruje Megan McArthur.

Kiedy Cygnus znajdzie się w bezpiecznej odległości od ISS, wypuści pięć satelitów CubeSat. Po tej operacji silniki kapsuły zostaną włączone jeszcze tylko raz, by naprowadzić statek na destrukcyjną trajektorię, która doprowadzi do jego spalenia się w atmosferze. W kapsule znajdują się tylko odpady i śmieci ze stacji.

Cygnus to charakterystyczny statek kosmiczny, który wielu z nas lubi oglądać „w akcji”. Transmisja NASA już trwa, oglądacie?

Czytaj podobne posty

Siedemnasty Cygnus przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Siedemnasty Cygnus przybył na Międzynarodową Stację Kosmiczną
21 lutego 2022
Progress MS-18 dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Progress MS-18 dostarczy zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną
27 października 2021
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
18 czerwca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?