Falcon Heavy wrócił do startów po długiej przerwie

0 komentarzy
Falcon Heavy w drodze na stanowisko startowe (SpaceX)

W pierwszy dzień listopada 2022 roku po ponad trzyletniej przerwie byliśmy świadkami powrotu najpotężniejszej aktualnie używanej rakiety na świecie. Falcon Heavy wystartował o 14:41 czasu polskiego z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego. Rakieta od SpaceX wyniosła bezpośrednio na orbitę geostacjonarną tajny ładunek dla Sił Kosmicznych USA.

Misja ta była dopiero czwartym startem Falcona Heavy, choć testowy lot tego pojazdu odbył się 6 lutego 2018 roku, a zatem prawie 5 lat temu. Następnie w 2019 roku rakieta klasy ciężkiej od SpaceX wynosiła satelitę ArabSat 6A oraz wiele mniejszych urządzeń w ramach misji STP-2. Wszystkie dotychczasowe loty Falcona Heavy zakończyły się sukcesem. Nie udało się jednak do tej pory ani razu odzyskać pierwszego stopnia FH.

Nagranie ze startu (SpaceX)

Nie zmieniło się to również po najnowszej misji USSF-44, gdyż w tym przypadku ta część pojazdu już z góry została spisana na straty. Praca, którą musiał wykonać główny człon aby nadać górnemu stopniowi wymaganą prędkość, była na tyle duża, że zrezygnowano z próby lądowania. Oznacza to, że pozostałości rdzenia spoczywają teraz na dnie Atlantyku. Natomiast boczne boostery Falcona po oddzieleniu się od rakiety zawróciły na Przylądek Canaveral i wylądowały na platformach LZ-1 i LZ-2. Choć synchronizacja tym razem była troszeczkę gorsza, ten widok jak zawsze zapierał dech w piersiach. Na końcu dodajmy, że wszystkie te elementy leciały w kosmos po raz pierwszy.

Nagranie z lądowania bocznych boosterów (SpaceX)

Misja o oznaczeniu USSF-44 miała na celu wyniesienie tajnego ładunku dla Sił Kosmicznych USA. Na tyle tajnego, że nie z jesteśmy pewni nawet dokładnej ilości satelitów między owiewkami. Wiemy, że oprócz głównego całkowicie nieznanego satelity, na szczycie rakiety znalazł się prototypowy TETRA-1. Jest to mikrosatelita do testów manewrowości na orbicie oraz szkoleń dla operatorów satelitów. Bardzo możliwe, że w ładowni umieszczone również inne dodatkowe urządzenia.

Startująca rakieta Falcon Heavy (SpaceX)

Warto na koniec dodać, że dzięki tej misji SpaceX przekroczyło już 150 udanych lądowań pierwszych stopni i bocznych boosterów rakiet. Nie jest to jednak jedyna robiąca wrażenie liczba, którą przyniósł nam ten lot. Firma Elona Muska w tym roku wykonała już bowiem 50 misji, a z całego świata wystrzelono łącznie aż 149 rakiet orbitalnych, co już przebija rekordowy wynik z poprzedniego roku (144).

Czytaj podobne posty

Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
Pierwsza misja rakiety Ariane 5 po niemal rocznej przerwie [Aktualizacja]
30 lipca 2021
Pierwszy po dwuletniej przerwie start GSLV zakończony porażką!
Pierwszy po dwuletniej przerwie start GSLV zakończony porażką!
12 sierpnia 2021
6 startów w niecałą dobę. Zapowiedź najbliższych godzin w branży kosmicznej
6 startów w niecałą dobę. Zapowiedź najbliższych godzin w branży kosmicznej
3 sierpnia 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?