Europejska załoga prywatnej misji Ax-3

0 komentarzy
Zdjęcie: SpaceX
Zdjęcie: SpaceX

Wczoraj oficjalnie poznaliśmy astronautów, którzy polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas prywatnej misji Ax-3. Z firmy Axiom Space, przypomnijmy, skorzystać ma w niedalekiej przyszłości Polak, Sławosz Uznański, lecz w składzie lotu wstępnie planowanego na styczeń 2024 widnieją inni przedstawiciele Starego Kontynentu i okolic.

Dowódcą misji będzie niezwykle już doświadczony w podróżach na ISS Michael López-Alegría, posiadający zarówno paszport amerykański, jak i hiszpański. Na pilota wyznaczony został Włoch Walter Villadei, pułkownik we Włoskich Siłach Powietrznych, a specjalistami misji zostali Alper Gezeravcı, pierwszy obywatel Turcji, który zostanie wysłany w kosmos oraz Szwed Marcus Wandt, który podobnie jak wspomniany już Sławosz Uznański jest rezerwowym astronautom Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Misję Ax-3 wykona statek Dragon od SpaceX, który wyniesie na orbitę rakieta Falcon 9 również należąca do firmy Elona Muska. Komercyjni astronauci spędzą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 2 tygodnie, podczas których nie będą jedynie podziwiali widoku na naszą planetę z wysokości około 400 km. W tym czasie załoga będzie miała zaplanowana mnóstwo badań czy działań edukacyjnych, w szczególności dla sektora kosmicznego w swoich państwach.

Czytaj podobne posty