Chińska próba pocisku antysatelitarnego

0 komentarzy
Satelita Fengyun 1C (FoAS)
Satelita Fengyun 1C (FoAS)

Broń antysatelitarna obejmuje różne metody niszczenia satelitów przez jedno państwo przeciwko drugiemu i do tej pory nigdy nie została użyta w międzynarodowym konflikcie. Mimo to, mocarstwa kosmiczne wielokrotnie przeprowadzały testy takiej broni. Dzisiaj mija 17 lat od jednej z takich prób, która okazała się najbardziej szkodliwą w historii testów broni antysatelitarnych.

Do “orbitalnej katastrofy” doprowadziły Chiny, które 11 stycznia 2007 roku wystrzeliły z rejonu kosmodromu Xichang napędzany paliwem stałym, wielostopniowy pocisk kinetyczny. Był on wycelowany prosto w chińskiego satelitę meteorologicznego Fengyun 1C, który okrążał Ziemię po polarnej orbicie o wysokości 865 kilometrów. Pocisk dosięgnął swój ważący 3/4 tony cel i zderzył się z nim czołowo z prędkością 8 km/s.

Problemem nie jest tu jednak zniszczenie satelity, a katastrofalne skutki tej kolizji, z którymi będziemy jeszcze długo się mierzyć. Zniszczony urządzenie roztrzaskało się bowiem na ponad 3000 odłamków, które będą zaśmiecać ziemską orbitę przez wiele dekad lub nawet stuleci. Do dzisiaj jest to absolutny rekord, jeśli chodzi o liczbę jednorazowo wytworzonych kosmicznych śmieci.

Chiński pocisk SC-19 (ORF)

Przeprowadzony przez Chiny test był reakcją na amerykańskie plany rozwoju tego typu broni z 2001 roku. Działanie Państwa Środka została jednak powszechnie potępione. Krytykowano nie tylko militaryzację przestrzeni kosmicznej, ale też właśnie zanieczyszczanie orbity, które stanowi zagrożenie dla życia astronautów, funkcjonowania satelitów, a także podnosi ogólne koszty eksploracji kosmosu.

W 2011 fragment zniszczonego chińskiego satelity przeleciał w odległości 6 kilometrów od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dwa lata później inny odłamek uszkodził i zepchnął z orbity rosyjskiego satelitę BLITS. Firma Celestrak szacuje, że do 2108 roku na orbicie wciąż pozostanie 79% wytworzonych 17 lat temu kosmicznych śmieci.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.