3 starty w 4 dni. Chiny podkręcają tempo.

0 komentarzy

Lipiec stoi jak na razie pod znakiem lotów chińskich rakiet. Mimo aż 4 misji w ciągu ostatnich 8 dni, tylko lot satelitów OneWeb w pierwszy dzień miesiąca nie był operowany przez CASC. Co ciekawe Chiny pod względem ilości startów w tym roku wyprzedziły już SpaceX, które na koncie ma 20 misji (jedna mniej od CASC). Chiny zwiększają tempo swoich lotów, a my postanowiliśmy napisać parę słów o wszystkich trzech poprzednich misjach.

Start Long March 2D z misją Jilin-1

3 lipca o godz. 4:50 odbył się start rakiety Long March 2D z łącznie czterema satelitami serii Jilin-1. Start miał miejsce z Taiyuan Satellite Launch Center w środkowej części Chin. Ładunek z powodzeniem powędrował na orbitę heliosynchroniczną.

Satelita Jilin-1 Wideband-01B, pierwszy z ładunków tej misji, ma służyć do obrazowania o wysokiej rozdzielczości. Jest w stanie wykonywać kolorowe filmy 4K UHD. Może zobrazować obszar o wielkości od 22 km do 4,5 km. Cały satelita ma wysokość powyżej 2 metrów, szerokość mniej więcej metr mniejszą i waży około 230 kilogramów. Trzema pozostałymi urządzeniami (także obserwacyjnymi) umieszczonymi pod owiewką były natomiast Jilin-1 High Resolution 03D. Każdy z nich ma masę 42 kilogramów i posiada system obrazowania o wąskim polu widzenia. Całość ważyła 378 kilogramów.

Wariant rakiety Long March 2, który wykonał tą misję, jest oznaczony literą D. Ma nieco ponad 41 metrów wysokości i jest w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską do 3,5 tony. Jest podzielony na dwa stopnie, wszystkie wykorzystujące jako paliwo tetratlenek diazotu i niesymetryczną dimetylohydrazynę. Owiewka na szczycie pojazdu, która chroni ładunek podczas startu, ma szerokość 3,35 metra. Była to 53. misja tej rakiety, tylko raz w przeszłości nastąpiła jej awaria.

Rakieta Long March 2D startująca z Taiyuan.

Start Long March 4C z misją Fengyun-3E

Nieco ponad 44 godziny później, bo w nocy z 4 na 5 lipca o godz. 1:28 czasu polskiego, z Jiuquan Satellite Launch Center znajdującego się nieco bardziej na zachód niż wymienione wcześniej Taiyuan, wystartowała rakieta Long March 4C. Wyniosła ona na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 836 kilometrów satelitę Fengyun-3E. Ta misja także zakończyła się pełnym sukcesem.

Ładunek misji, satelita Fengyun-3E, jest chińskim urządzeniem meteorologicznym drugiej generacji. Zostało na nim umieszczone wiele instrumentów naukowych, dla których moc zapewnia rozkładany panel słoneczny. Na orbicie ma pozostawać używany przez co najmniej 5 lat. Waży trochę ponad 2 tony i ma za zadanie poprawić monitorowanie i prognozowanie pogody dla CMA (China Meteorological Administration). Chiny mają zamiar w najbliższych latach wystrzelić 10 kolejnych satelitów Fengyun, co ma w zupełności wystarczyć do 2040 roku.

Rakieta Long March 4C jest przerobioną wersją Long March 4B. Posiada 3 stopnie i udźwig do 4,2 tony na niską orbitę okołoziemską. Wszystkie napędzane są tetratlenkiem diazotu i niesymetryczną dimetylohydrazyną. W pierwszym stopniu zastosowano 4 silniki YF-21C, w drugim jeden silnik YF-24C, a w ostatniej części pojazdu zamontowane zostały dwa YF-40A. Cała rakieta ma około 45 metrów wysokości. Jej debiut odbył się w 2006 roku, a do tej pory ma za sobą 33 na 35 udanych misji.

Rakieta Long March 4C startująca z Jiuquan

Start Long March 3C/E z misją Tianlian-1-05

Czas na ostatnie chińskie wydarzenie w ciągu kilkudziesięciu godzin. W Xichang Satellite Launch Center w południowo-środkowych Chinach 6 lipca odbył się start Long March 3C/E z satelitą Tianlian-1-05 pod owiewką. Tym razem miejscem docelowym dla ładunku była orbita geostacjonarna. Także w tym przypadku wszystko poszło zgodnie z planem.

No więc czas na kilka słów o Tianlian-1-05. Jest to piąty pojazd konstelacji komunikacyjnej, która co ciekawe wykorzystywana jest przy misjach załogowych Shenzhou oraz przez nową chińską stację kosmiczną Tiangong. Jest ona w dużej części podobna do konstelacji z innych państw o tym samym przeznaczeniu, na przykład do TDRSS należącej do NASA. Wszystkie urządzenie Tianlian, od 2008 roku, były wynoszone na szczycie rakiety Long March 3C, a później Long March 3C/E.

Rakietę Long March 3C/E 6 lipca mogliśmy zobaczyć pierwszy raz na stanowisku startowym po dość długiej przerwie, gdyż poprzedni jej start został wykonany w maju 2019 roku. Składa się ona z dwóch bocznych boosterów i trzech stopni. Prawie wszystkie jej części, które służą do napędzania pojazdu, wykorzystują jako paliwo tetratlenek diazotu i niesymetryczną dimetylohydrazynę. Wyjątkiem jest trzeci stopień, który zasilany jest ciekłym wodorem oraz ciekłym tlenem. Wersja 3C/E różni się od podstawowego wariantu tej rakiety powiększonymi boosterami oraz pierwszym stopniem. Ma około 55 metrów wysokości, udźwig 8 ton na niską orbitę okołoziemską, a łącznie wykonała dopiero 8 misji. Wszystkie jednak w pełni udane.

Rakieta Long March 3C/E startująca Xichang

Czytaj podobne posty

Chiny wykonały kolejny krok. Owiewka rakiety wylądowała na spadochronach.
Chiny wykonały kolejny krok. Owiewka rakiety wylądowała na spadochronach.
27 lipca 2021
Chiny wysłały drugą zaopatrzeniową misję na stację kosmiczną Tiangong
Chiny wysłały drugą zaopatrzeniową misję na stację kosmiczną Tiangong
21 września 2021
Dzięki Rosie nowa rakieta Electron powstaje co 20 dni. Następna misja już niedługo.
Dzięki Rosie nowa rakieta Electron powstaje co 20 dni. Następna misja już niedługo.
12 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?