Znamy astronautów, którzy polecą w stronę Księżyca

0 komentarzy
Zdjęcie: NASA
Zdjęcie: NASA

Program Artemis od wielu lat dostarcza nam intensywnych emocji. Powrót ludzi na Księżyc to temat kontrowersyjny głównie z powodu przedłużających się kłopotów z rakietą SLS. Mamy już jednak za sobą udaną misję testową, a dzisiaj czas na aktualizację, która jest ekscytująca nie tylko dla astronautów wybranych do lotu Artemis II.

Dziś, tj. 3.04.2023 ogłoszono nazwiska czterech osób, które już w 2024 polecą w stronę Księżyca w ramach misji Artemis II. Załoga spędzi około 10 dni w kapsule Orion, w której po wykonaniu okrążenia wokół Ziemi, poleci w stronę naszego naturalnego satelity. Statek kosmiczny znajdzie się 7500 km od powierzchni Srebrnego Globu, okrąży go, po czym wróci na Ziemię.

Podczas tej misji astronauci nie staną jeszcze na Księżycu, ale to niezwykle ważny etap i duży krok w stronę długoterminowej obecności ludzi na Srebrnym Globie. Konieczne jest zebranie danych, jaki dostarczy lot oraz przetestowanie kapsuły Orion i systemów podtrzymujących warunki do życia. Poznajmy zatem śmiałków, dzięki którym będzie to możliwe.

Zgodnie z zapowiedziami wśród trójki astronautów z NASA znalazła się jedna kobieta oraz mężczyzna o kolorze skóry innym niż biały, a czwartym załogantem jest członek Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. Tak, podczas wyboru brano takie kryteria pod uwagę, gdyż NASA stawia na równość i współpracę ponad podziałami.

Oto astronauci misji Artemis II:

Zdjęcie: NASA

Reid Wiseman

Dowódca misji, a obecnie szef korpusu astronautów NASA. Wiseman służył jako inżynier podczas 165 dni swojego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2014. Wraz z załogą przeprowadził wtedy trwające 82h badania podczas tylko jednego tygodnia, co jest rekordem.

Zdjęcie: NASA

Victor Glover

Pilot. Astronautą został w 2013 r. a bliżej poznaliśmy go w 2021, kiedy to poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako pilot kapsuły Crew Dragon. Jest doświadczonym lotnikiem mając za sobą ponad 3 tysiące wylatanych godzin w różnych statkach powietrznych.

Zdjęcie: NASA

Christina Koch

Specjalistka misji. Podobnie jak Glover, do korpusu astronautów dołączyła w 2013 r. Ma za sobą już trzy ekspedycje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i ustanowiła rekord wśród kobiet spędzając w przestrzeni kosmicznej aż 328 dni podczas jednego pobytu. Koch wzięła także udział w pierwszym kosmicznym spacerze przeprowadzonym przez same kobiety.

Zdjęcie: NASA

Jeremy Hansen

Specjalista misji z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej. To pierwszy Kanadyjczyk, który weźmie udział w przedsięwzięciu księżycowym. Hansen to doświadczony pilot wojskowy. Ukończył szkolenie astronautów i jest pierwszym obywatelem Kanady, który uczył kandydatów na astronautów NASA i CSA.

Serdecznie gratulujemy załodze, która nie stanie na Księżycu, ale odbędzie fascynującą podróż dookoła niego! Oczywiście chcielibyśmy wśród wybrańców widzieć również astronautów z Europejskiej Agencji Kosmicznej, jednak to będzie miało miejsce dopiero w przyszłych misjach programu Artemis. Nazwiska nie są jeszcze znane, ale dyrektor generalny ESA, Josef Aschbacher, ogłosił, że na mocy współpracy z NASA, trzy miejsca w księżycowych lotach zarezerwowane są dla europejskiej załogi.  

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.