Zdjęcie “Earthrise”

0 komentarzy
Kamera Hasselblad 500 EL
Kamera Hasselblad 500 EL

Dokładnie 55 lat temu, w wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 1968 roku, statek misji Apollo 8 wszedł na orbitę Księżyca. Wtedy też wykonano to unikatowe zdjęcie. Pierwszą w historii kolorową fotografię wschodu Ziemi nad księżycowym horyzontem.

Autorem fotografii był astronauta William Anders. Chwilę wcześniej wykonywał czarno-białe zdjęcia powierzchni Księżyca za pomocą zmodyfikowanego aparatu Hasselblad 500 EL z obiektywem 250 mm. Gdy zobaczył Ziemię, poprosił pilota modułu dowodzenia Jima Lovella o rolkę kolorowego filmu. Chwilę później uchwycił na niej jedno z najważniejszych zdjęć programu Apollo. Jakieś 50 lat później przyznał, że ta chwila podcięła jego wiarę w boga: “Wszystko kręci się wokół papieża i gdzieś tam jest wielki superkomputer, który dba o to, czy Billy był wczoraj grzecznym chłopcem? To nie ma sensu. Mógłbym przybić piątkę z Richardem Dawkinsem”.

Co ciekawe, tak zwany “Earthrise” da się sfotografować jedynie ze statku, który porusza się po księżycowej orbicie. Dla osoby, która stoi na powierzchni Srebrnego Globu, Ziemia zawsze będzie znajdować się w tym samym miejscu nieba i nigdy nie zajdzie, lub nie wyłoni się znad horyzontu w potocznym tego słowa rozumieniu.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.