Rocznica startu sondy Lucy

0 komentarzy

16 października minęły dwa lata odkąd wystartowała misja z sondą Lucy. W ciągu swojej dwunastoletniej podróży urządzenie odwiedzi 8 planetoid: dwie z pasa głównego oraz 6 trojańczyków Jowisza, czyli planetoidy poruszające się po tej samej orbicie co największa planeta Układu Słonecznego.

Do pierwszego celu sonda dotrze już wkrótce! 1 listopada odwiedzi 152830 Dinkinesh, czyli małą planetoidę z pasa głównego o długości 760 m. Zbada ją z odległości zaledwie 425 km i będzie to najmniejsza planetoida z tego rejonu kiedykolwiek odwiedzona przez ziemskie urządzenie.

Co ciekawe, na pokładzie sondy znajduje się kapsuła czasu. Na złotej tablicy umieszczono dwie półkule Ziemi, trajektorię sondy oraz przemowy, wiersze i teksty piosenek takich legend jak Martin Luther King Jr., Carl Sagan czy The Beatles. Jest tam też coś po polsku!

W rogu tablicy odnajdziemy wygrawerowany tekst napisany przez polską noblistkę, Olgę Tokarczuk. Po swojej misji sonda Lucy pozostanie na orbicie między Jowiszem a Ziemią, więc przyszłe pokolenia będą mogły ją odzyskać i przeczytać mądrości, które im wysłaliśmy.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *