Przelot sondy Cassini w pobliżu Jowisza

0 komentarzy
Zdjęcie Jowisza wykonane przez sondę Cassini (NASA)
Zdjęcie Jowisza wykonane przez sondę Cassini (NASA)

Dokładnie 23 lata temu, 30 grudnia 2000 roku, sonda Cassini dokonała maksymalnego zbliżenia z Jowiszem. Wykonała przy tym wiele zdjęć i naukowych pomiarów. Pozyskane przez nią dane pozwoliły potem obalić, czy raczej odwrócić do góry nogami jedno z kilkudziesięcioletnich założeń astronomii.

Gdy spojrzymy z kosmosu na Jowisza, dostrzeżemy jasne strefy przecinane ciemniejszymi pasami. Aż do początku XXI wieku astronomie zakładali, że strefy są miejscem, gdzie powietrze wędruje do góry, gdyż na Ziemi analogiczne obszary wiążą się z powstawaniem białych, rozjaśniających powierzchnię chmur. Jakież było zdziwienie naukowców, gdy zdjęcia nadesłane Cassini ukazały mnóstwo małych, niewidocznych z Ziemi chmurek, które unosiły się nad ciemnymi pasami Jowisza.

To zmusiło astronomów do rewizji swoich założeń i przyjęcia do wiadomości, że powietrze na Jowiszu wędruje w górę tam, gdzie są ciemne pasy, a opada w obszarze jaśniejszych stref. Już wcześniejsze misji kosmiczne sugerowały taką sytuację, ale dopiero sonda Cassini dostarczyła na to niepodważalnych dowodów.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.