Polski akcent na pokładzie sondy Cassini-Huygens

0 komentarzy

15 października mija 26 lat od wystrzelenia sondy Cassini-Huygens. Jej celem było badanie Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jak sama nazwa wskazuje, sonda składała się z dwóch części: orbitera Cassini i lądownika Huygens.

W budowie sondy miała też udział Polska. Nasi specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie wykonali na potrzeby misji dwa projekty. Obydwa znalazły się na pokładzie Huygensa i wylądowały razem z nim na powierzchni Tytana, największego księzyca Saturna.

Pierwszym dziełem polskich inżynierów był czujnik do pomiaru temperatury i przewodnictwa cieplnego. Został on zarówno zaprojektowany, jak i zbudowany przez polskich specjalistów.

W PAN wykonano także projekt układów elektroniki analogowej do obsługi pięciu czujników badających własności fizyczne powierzchni Tytana. Te elementy zostały w naszym kraju tylko zaprojektowane, a wykonano i przetestowano je w Anglii.

Huygens wylądował na Tytanie 14 stycznia 2005 roku i działał przez 3 godziny i 15 minut. W tym czasie wykonał zdjęcia i przeprowadził wszystkie badania. Niestety, z powodu błędu w oprogramowaniu orbitera Cassini, część danych z nadajnika A została utracona.

Mimo to projekt Cassini-Huygens uznawany jest za ogromny sukces i dostarczył on nam bardzo dużo wiedzy o Saturnie i jego największym księżycu. Warto pamiętać, że my Polacy też mamy w tym swój mały udział!

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *