Zamknięcie programu Hermes

0 komentarzy
Rakieta Hermes A1 w muzeum (Kelly Michals)
Rakieta Hermes A1 w muzeum (Kelly Michals)

Dzisiaj mija 69 rocznica zakończenia programu Hermes, drugiego amerykańskiego programu rozwoju pocisków rakietowych. Projekt rozpoczął się 15 listopada 1944 roku, a zamknięty został 31 grudnia 1954 roku. Był odpowiedzią na rozwijany przez Trzecią Rzeszę projekt rakiet V-2. 

Hermes był bardzo kompleksowym i budowanym od podstaw programem. Pierwszy etap polegał na przejrzeniu dotychczasowej literatury w tej dziedzinie, kolejny zakładał zbadanie bezpośrednio w Europie nazistowskich osiągnięć, a ostatnia faza miała skupiać się na budowie własnych eksperymentalnych konstrukcji. 

Program Hermes był sukcesem. Dosyć powiedzieć, że w jego ramach Amerykanie pozyskali dokumentację i części potrzebne do budowy 100 egzemplarzy rakiet V-2, a także sprowadzili do swojego kraju naukowców z nazistowskiego programu rakietowego, w tym samego Wernhera von Brauna.

W ramach programu przeprowadzono wiele testów. Z początku strzelano rakietami V-2, ale pozyskane dane i doświadczenie pozwoliły rozwinąć Amerykanom swoją własną rodzinę testowych pocisków rakietowych o takiej samej nazwie jak całe przedsięwzięcie. Później na bazie rakiet Hermes powstały rakiety Redstone, która rozpoczęły erę badania kosmosu (satelity Explorer) i pozwoliły zainicjować załogowy program Mercury.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.