Próba lądowania Hakuto-R na Księżycu

0 komentarzy
HAKUTO-R (ispace)
HAKUTO-R (ispace)

Aktualizacja: Do tej pory, po planowanym lądowaniu, nie nawiązano kontaktu z lądownikiem. Czekamy na dalsze informacje dotyczące losów Hakuto-R.

O 18:40 czasu polskiego, próbę lądowania na Księżycu podejmie japoński lądownik Hakuto-R. Jeśli się to powiedzie, ispace stanie się pierwszą prywatną firmą, której się to uda, a Japonia zasili grono krajów, które wylądowały na naturalnym satelicie Ziemi (USA, Rosja i Chiny). Miejscem lądowania Hakuto-R jest obszar krateru Atlas, który znajduje się na widocznej z Ziemi stronie Księżyca, w jej północno-wschodniej części, w pobliżu Morza Zimna (Mare Frigoris).

Na pokładzie lądownika znajdują się aż dwa łaziki. Pierwszym z nich jest Rashid, czyli długi na 53 cm i ważący 10 kilogramów robot zbudowany przez Centrum Kosmiczne ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest on wyposażony w 4 kamery, w tym dwie HD, jedną termowizyjną i jedną mikroskopową. Razem z Hakuto-R na powierzchni Srebrnego Globu wyląduje też SORA-Q, czyli mały łazik w kształcie kuli o średnicy 8 centymetrów do badania właściwości księżycowego regolitu.

Start HAKUTO-R Mission 1 odbył się 11 grudnia 2022 r. z przylądka Canaveral. Rakieta Falcon 9 z powodzeniem wyniosła lądownik na balistyczną trajektorię transferową w kierunku Księżyca. Podróż tą drogą zajmuje więcej czasu niż klasycznym transferem TLI, ale pozwala ładunkowi zaoszczędzić znaczne ilości paliwa.

Czytaj podobne posty