Polscy studenci zwyciężyli w International Rover Challenge

0 komentarzy
Zwycięski zespół (źródło: AGH Space Systems)
Zwycięski zespół (źródło: AGH Space Systems)

W Indiach zakończyły się jedne z największych na świecie studenckich zawodów łazików planetarnych i konkursów robotyki kosmicznej. Zwycięską drużynę wybrano po czterech dniach ciągłej rywalizacji. Spośród 18 zespołów z całego świata najlepsi okazali się studenci reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

International Rover Challenge India należą do serii międzynarodowych zawodów robotycznych Rover Challenge, ale znacząco różnią się przebiegiem od podobnych konkursów. Specyficzne warunki oraz zestaw zadań do wykonania zmusiły krakowski zespół AGH Space Systems do znaczących modyfikacji łazika Kalman. Wprowadzone zmiany obejmowały dostosowanie chwytaka, w który wyposażony jest robot, przebudowę pokładowego laboratorium używanego przy misjach naukowych oraz implementację sieci neuronowej i systemu mapowania obszaru w 3D, umożliwiające łazikowi autonomiczną jazdę.

Łazik Kalman w trakcie zawodów w Indiach (AGH Space Systems)

Zawody odbyły się pod koniec stycznia w Indyjskim mieście Bangalore i składały się z 5 konkurencji. Pierwsza z nich, Astrobiology Expedition, polegała na pobraniu przez łazik próbek gleby z kilku miejsc oraz przeprowadzeniu badania czy znajdują się w niej formy życia. W zadaniu Instrument Deployment and Maintenance Operation studenci musieli, używając jedynie manipulatora oraz kamer na pokładzie robota, obsłużyć specjalistyczny panel sterowania, a także umieścić obiekt we wskazanym miejscu. W dalszej części tego zadania trzeba było także przeszukać przypominający powierzchnię Marsa teren i przenieść znalezione przedmioty do wyznaczonych przez sędziów punktów.

Trzecia konkurencja to Autonomous Expedition, która sprawdziła umiejętności łazika do autonomicznej nawigacji. Robot musiał samemu dotrzeć od startu do mety, poruszając się po trasie wyznaczonej za pomocą czarnych strzałek. Zadaniem Kalmana było tutaj nie tylko rozpoznanie wskazówek nawigacyjnych i kierowanie się nimi od punktu do punktu, ale też omijanie przeszkód bez zgubienia kierunku jazdy. Problemy techniczne niestety uniemożliwiły polskiemu zespołowi ukończenie tej konkurencji, ale znajomość teoretycznych podwalin pod zastosowane algorytmy przekonała sędziów do przyznania studentom z Krakowa pełnej liczby punktów.

Project Implementation Management Assessment to czwarta konkurencja zawodów IRC. Ta część polegała na wygłoszeniu przemowy. W jej ramach zespół AGH Space Systems musiał przedstawić, w jaki sposób zarządzali projektem budowy łazika, jakie rozwiązania inżynieryjne zastosowali oraz jakie widzą możliwości komercjalizacji Kalmana po rozpoczęciu przez ludzkość kolonizacji Czerwonej Planety. Piątym i ostatnim zadaniem konkursu było z kolei Reconnaissance and Delivery Operation, czyli ponownie przeszukiwanie terenu, fotografowanie znalezionych rzeczy oraz dostarczanie ich za pomocą chwytaka we wskazane przez sędziów miejsca.

Kalman na tle Indyjskiego autobusu (AGH Space Systems)

Po zliczeniu punktów za wszystkie 5 konkurencji, w klasyfikacji generalnej wygrał polski zespół AGH Space Systems i ich łazik Kalman. Nie jest to jednak pierwsze zwycięstwo krakowskich studentów na międzynarodowych zawodach. Pierwszy raz po najwyższe trofeum sięgnęli już trzy lata temu, wygrywając IRC India 2020. Sam projekt Kalmana trwa już natomiast od sześciu lat. Jego celem jest stworzenie rozwiązań, które będą wsparciem dla astronautów i całego sektora inżynierii kosmicznej w trakcie badania i kolonizacji innych ciał niebieskich.

Zawsze wkładamy całe serce w nasze projekty, jednak bez okazywanego nam wsparcia nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takiego wyniku. Dziękujemy za towarzyszenie nam w tej podróży i obiecujemy, że jeszcze nieraz będziemy mieć wspólne powody do radości.

AGH Space Systems

To zwycięstwo po raz kolejny pokazuje, że nasi studenci mają wiedzę i umiejętności na światowym poziomie i absolutnie nie mamy prawa mieć żadnych kompleksów pod tym względem. Cieszymy się bardzo z sukcesu polskiego zespołu i na pewno będziemy śledzić dalsze ich kroki na łamach naszej strony i na naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy do śledzenia!

Źródła: krakow.naszemiast.pl, space24.pl, Urania.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.