Pierwszy kontakt z Marsem

0 komentarzy
Lądownik Mars 2
Lądownik Mars 2

Podbój Księżyca i Marsa nie przebiegał tak równolegle, jak mogłoby się wydawać. Pierwszy obiekt wykonany przez człowieka dotarł na powierzchnię Czerwonej Planety dopiero dwa lata po tym, jak astronauci wylądowali na Księżycu. Niestety, nie była to w pełni udana próba.

Stało się to 27 listopada 1971 roku, a więc dokładnie 52 lata temu. Radziecki lądownik Mars 2 miał miękko wylądować przy pomocy spadochronów i silników hamujących. System jednak nie zadziałał prawidłowo, prawdopodobnie z powodu zbyt ostrego kąta wejścia w atmosferę.

Spadochrony Mars 2 nie otworzyły się i ważący 358 kilogramów lądownik uderzył w powierzchnię planety z ogromną prędkością. Urządzenie przepadło wraz z małym łazikiem na pokładzie. Co gorsze, po dziś dzień znamy tylko przybliżone miejsce impaktu sondy.

Drugi bliźniaczy lądownik miał odrobinę więcej szczęścia. Pięć dni po Mars 2, swoją próbę lądowania przeprowadził Mars 3 i udało mu się miękko osiąść na powierzchni Czerwonej Planety. Działał jednak prawidło przez zaledwie 20 sekund.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.