Łajka w kosmosie

0 komentarzy

Dzisiaj mija 66 lat od dnia, kiedy Związek Radziecki wystrzelił w kosmos suczkę Łajkę – pierwsze żywe stworzenie, które dotarło na orbitę okołoziemską. Niestety, z powodu nacisków politycznych, radzieccy inżynierowie nie mieli wystarczająco czasu, by zrobić to dobrze.

Łajka poleciała w kosmos na pokładzie Sputnika 2, czyli drugiego radzieckiego sztucznego satelity, który wystartował miesiąc po Sputniku 1. Żeby zdążyć z terminem i po raz kolejny wyprzedzić USA, sowieci nawet ściągali inżynierów z przyznanych im wcześniej urlopów. Na niewiele się to jednak zdało, bo o ile udało się przygotować sondę na czas, to nie była jeszcze rozwinięta technologia umożliwiająca bezpieczny powrót z komosu na Ziemię. Od początku było więc przesądzone, że Łajka nie przeżyje tej misji.

Nie chciano jednak by pies-kosmonauta umarł z głodu lub braku tlenu, dlatego zaplanowano by dziesiątego dnia misji podajnik karmy dostarczył Łajce zatrute jedzenie. Niestety, jak to później często bywało z radzieckim programem kosmicznym, nie wyszło to tak jak miało wyjść. Statek dotarł na orbitę, ale przez awarię nie powiodło się odłączenie sondy od górnego stopnia rakiety. Wkrótce rakieta zaczęła zbierać ciepło i przekazywać je do kapsuły z Łajką. Niezależnie od tego doszło też do uszkodzenia termoizolacji samego Sputnika 2.

Wskutek tych problemów system kontroli cieplnej w kapsule stał się niewydolny i temperatura wnętrza zaczęła szybko rosnąć do 40 stopni Celsjusza. Tętno Łajki też bardzo długo utrzymywało się na wysokim poziomie, bo aż dwa raz większym niż przed startem. Stan jej zdrowia był cały czas monitorowany. Po trzech godzinach tętno zwierzęcia wróciło do normy. Suczka jadła karmę, ale wciąż pozostawała zestresowana. Tak było do 5-7 godziny lotu, kiedy w trakcie czwartej orbity wokół Ziemi funkcje życiowe Łajki ustały. 

Związek Radziecki przez dziesięciolecia kluczył w swoich zeznaniach na temat tego, co stało się z psem. Raz mówili, że mechanizm sondy uśpił Łajkę, a innym razem, że suczka zmarła z niedotlenienia, gdy wyczerpały się baterie w statku. Dopiero na przełomie wieków prawda wyszła na jaw. W 2002 roku, pracujący przy misji Dimitri Malashenkov przyznał, że Łajka umarła ze stresu i przegrzania. Winę zrzucił na zbyt krótki termin startu, który nie pozwolił na zbudowanie porządnego systemu wymiany ciepła.

Współcześnie Łajka jest symbolem wczesnej historii eksploracji kosmosu i przykładem jak poświęcenie zwierząt przykłada się do rozwoju ludzkości. Pamiętajmy jednak, że pod tym wszystkim kryje się dramat psa, który zginął przerażony, samotny i w piekielnych warunkach.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.