Lądowanie Apollo 17

0 komentarzy

Równo 51 lat temu, 11 grudnia 1972 roku, odbyło się ostatnie do tej pory lądowanie ludzi na Księżycu. Dwuosobowa załoga w składzie E. Cernan i H. Schmitt wylądowała modułem księżycowym Challenger w dolinie Taurus–Littrow. Ich pobyt na Srebrnym Globie trwał trochę ponad 3 dni.

Co ciekawe, załoga Apollo 17 miała początkowo wyglądać inaczej. W 1970 roku, gdy członkowie tej misji byli już znani, gruchnęła wiadomość, że Apollo 18 zostanie anulowane. Problem był taki, że z tamtą misją miał po raz pierwszy na Księżyc polecieć prawdziwy naukowiec.  Całe środowisko naukowe zaczęło wtedy nalegać, by geologa Harrison H. Schmitt przenieść z Apollo 18 do Apollo 17. Tak się też stało i w efekcie Schmitt zastąpił w składzie Apollo 17 pilota Joe Engle, który to musiał ustąpić miejsca naukowcowi. 

Unikalnym celem Apollo 17 było poszukiwanie dowodów na relatywnie świeżą aktywność wulkaniczną na Księżycu. Przy szkoleniu tej załogi położono więc szczególny nacisk na trening z zakresu geologii. Podczas misji odkryto pomarańczowe ślady lawy, ale starsze niż oczekiwano.

Przed opuszczeniem Księżyca, załoga lądownika Challenger pozostawiła plakietkę z napisem: “Tu ludzie zakończyli pierwszą fazę eksploracji Księżyca, grudzień, A.D. 1972. Oby duch pokoju, w którym tutaj przybyliśmy, znalazł odzwierciedlenie w życiu całego rodzaju ludzkiego”.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.