Kosmiczny Teleskop Hubble’a znowu działa!

0 komentarzy

Wczoraj, tj. 17 lipca, Kosmiczny Teleskop Hubble’a został przywrócony do operacji naukowych. Stało się to dzięki procesowi przełączenia urządzenia na komputer zapasowy, który 2 dni temu zakończył się sukcesem. Teleskop pozostawał w trybie awaryjnym od 13 czerwca, kiedy wystąpiła awaria głównego komputera.

Po ponad miesiącu stało się wreszcie to, na co czekaliśmy. Teleskop Hubble’a ponownie może wykonywać obserwacje naukowe. Całe nieszczęście rozpoczęło się dokładnie 34 dni temu, kiedy z niezidentyfikowanego wcześniej powodu nastąpiła awaria głównego komputera, po czym teleskop przeszedł w tryb awaryjny. Następnie podjęto próbę jego ponownego uruchomienia, co niestety nie powiodło się. Jako, że teleskop wyposażony jest w zapasowy komputer pokładowy, spróbowano przełączyć się właśnie na niego. Ponownie operacja ta nie zakończyła się szczęśliwie. Jednak przyczynę problemu w końcu udało się ustalić. Leżała ona mianowicie w zespole sterującym mocą (PCU).

Bogatsi o kolejne informacje o awarii, inżynierowie opracowali plan, dzięki któremu urządzenie miało przejść na zapasowy komputer pokładowy. Po wielu testach naziemnych, ostrożnie wykonano całą operację, która na całe szczęście zakończyła się sukcesem. Wprawdzie w ten sposób teleskop nie posiada już redundancji, zatem następna taka awaria komputera będzie trudniejsza do rozwiązania, jednak teraz cieszmy się powrotem do życia legendarnego urządzenia.

Filary Stworzenia – Zdjęcie wykonane przez teleskop Hubble’a przedstawiające mgławicę Orzeł

Instrumenty naukowe teleskopu już zostały przywrócone do działania. Ich kalibracja miała zostać wczoraj dokończona, a na sobotnie popołudnie zaplanowane były pierwsze obserwacje naukowe. Natomiast większość obserwacji pominiętych przez ostatni miesiąc, zostanie wykonanych w późniejszym terminie. NASA przewiduje, że przed Kosmicznym Teleskopem Hubble’a jeszcze wiele lat kolejnych przełomowych badań, do których nas już przyzwyczaił.

Teleskop Hubble’a został wyniesiony 24 kwietnia 1990 roku w ramach misji STS-31, a zatem ponad 31 lat temu. W tym czasie przeprowadził 1,5 miliona obserwacji wszechświata, a na podstawie danych przez niego zebranych zostało opublikowane ponad 18 tysięcy artykułów naukowych. Przyczynił się on do niezwykle istotnych i przełomowych odkryć, a nasze oczy mogły cieszyć się niesamowitymi zdjęciami odległych kosmicznych obiektów.

Nie pierwszy raz urządzenie to napotkało pewne problemy. Do maja 2009 roku, czyli ostatniej misji naprawczej teleskopu Hubble’a, był on w przestrzeni kosmicznej serwisowany aż 5 razy. Zawiera on zatem sporo nowszych elementów, niż te, które wraz z nim pojawiły się na orbicie w 1990 roku. Mimo kolejnych kilku awarii, już po erze wahadłowców, takich jak problemy z żyroskopem około 3 lata temu, potrafiono poradzić sobie z trudnościami, dzięki czemu nadal możemy pisać o funkcjonującym urządzeniu. Niedługo powinien zyskać ogromne wsparcie ze strony Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który jeszcze w tym roku ma znaleźć się w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.