Awaria komputera teleskopu Hubble’a

0 komentarzy

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła 16 czerwca, że od 13 czerwca nie działa Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Z powodu postępującej degradacji pamięci, awarii uległ główny komputer pokładowy urządzenia. NASA starała się przełączyć teleskop na komputer zapasowy, ale operacja ta się nie powiodła i od tygodnia urządzenie pozostaje w trybie awaryjnym.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to poruszający się po orbicie okołoziemskiej teleskop, będący jednym z najważniejszych przyrządów w historii astronomii. Wiele obserwacji Hubble’a okazało się przełomowych, a sam teleskop jest autorem najdalej sięgającego astronomicznego zdjęcia, jakie kiedykolwiek wykonano w świetle widzialnym.

Obecne problemy to nie pierwszy przypadek awarii Hubbla’a w ciągu kilku ostatnich lat. W marcu tego roku aktualizacja oprogramowania sprawiła, że teleskop było niezdatny do użytku przez parę dni. Z kolei w 2018 roku problemy z żyroskopem wprowadziły Hubble’a w tryb awaryjny na całe trzy tygodnie.

Teleskop Hubble’a wypuszczany kosmos z pokładu wahadłowca Discovery

Teleskop Hubble’a pracuje w przestrzeni kosmicznej już od 31 lat. W tym czasie był on 5 razy serwisowany przez astronautów, a część jego komponentów została wymieniona na nowsze. NASA zakłada, że powinien on jeszcze działać przez kolejne 10 do 20 lat, jeśli wcześniej nie nastąpi jakaś krytyczna awaria.

Na następce Hubble’a wciąż czekamy. Aktualnie wyniesienie w kosmos Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba planowane jest na listopad 2021 roku.

Czytaj podobne posty

Kolejne kłopoty teleskopu Hubble’a
Kolejne kłopoty teleskopu Hubble’a
3 listopada 2021
Awaria Rocket 3 podczas pierwszej misji z CubeSatami TROPICS
Awaria Rocket 3 podczas pierwszej misji z CubeSatami TROPICS
12 czerwca 2022
Kosmiczny Teleskop Hubble’a znowu działa!
Kosmiczny Teleskop Hubble’a znowu działa!
18 lipca 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?