Kolejne kłopoty teleskopu Hubble’a

0 komentarzy

Niestety, Kosmiczny Teleskop Hubble’a ponownie uległ awarii. Niedawno jego instrumenty przeszły w tryb awaryjny, zawieszając operacje naukowe na czas nieokreślony, a inżynierowie badają obecnie przyczynę zaistniałej sytuacji. Jest to już trzecia poważna awaria tego teleskopu w tym roku.

Pierwszym objawem nadchodzącego problemu były kody błędów wysłane przez instrumenty naukowe teleskopu Hubble’a 23 października, które wskazywały na utratę pojedynczego komunikatu synchronizacji. Jego przeznaczeniem jest zarządzanie pracą komponentów obserwatorium, w tym właśnie aparatury naukowej. Jednak zespół koordynujący działania urządzenia z powodzeniem zresetował instrumenty, dzięki czemu teleskop wznowił operacje naukowe następnego ranka. Niestety to był tylko początek. 25 października ponownie przyrządy naukowe przekazały kody błędów, jednak tym razem sygnalizowały one wielokrotną utratę wspomnianych wcześniej komunikatów. Wskutek tego instrumenty teleskopu autonomicznie przeszły w zaprogramowany tryb awaryjny.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wyniesiony podczas misji STS-31.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a już od ponad 9 dni nie jest w stanie wykonywać wszelkich obserwacji naukowych. Członkowie zespołu czuwającego nad misją tego urządzenia analizują dane, które ono dostarcza, co ma pomóc zrozumieć zaistniały problem i doprowadzić inżynierów do jego rozwiązania. Opracowywane są również procedury, które mają na celu pozyskanie dodatkowej ilości informacji. Przewiduje się, że operacje te potrwają mniej więcej do końca obecnego tygodnia. Mamy nadzieję, że właśnie wtedy będziemy mogli poinformować, że teleskop Hubble’a ponownie powrócił do pełnego funkcjonowania. Wiemy także, że pozostała jego część działa w sposób właściwy.

Teleskop Hubble’a to z pewnością jedno z najbardziej rozpoznawalnych urządzeń służących do obserwacji kosmosu. Odmienił on nasze spojrzenie na Wszechświat i stał się ikoną astronomii. Został on skonstruowany w latach 80. jako efekt współpracy NASA i ESA, a 24 kwietnia 1990 roku wahadłowiec Discovery w ramach misji STS-31 wyniósł go na orbitę. Podczas ponad 31 lat pobytu w przestrzeni kosmicznej, teleskop wykonał wiele niezwykłych fotografii, takich jak ta poniższa. Przeprowadził 1,5 miliona obserwacji wszechświata, a na podstawie danych przez niego zebranych zostało opublikowane ponad 18 tysięcy artykułów naukowych.

Zdjęcie Mgławicy Motyl (NGC 6302) wykonane przez teleskop Hubble’a.

W tym czasie Kosmiczny Teleskop Hubble’a wymagał również wielu napraw, przez co jest do tej pory jedynym serwisowanym przez astronautów na orbicie. Był on reperowany w przestrzeni kosmicznej aż 5 razy, a naprawiane były podzespoły urządzenia oraz wymieniane niektóre instrumenty obserwacyjne. Jednak teraz, kiedy misja ratunkowa już nie wchodzi w grę, z problemami inżynierowie muszą radzić sobie z powierzchni Ziemi. W samym 2021 roku taka sytuacja miała miejsce choćby w marcu, kiedy był on niezdatny do użytku przez 4 dni przez problem z aktualizacją oprogramowania.

Jednak dużo poważniejsza sytuacja miała miejsce 13 czerwca, kiedy napotkano awarię głównego komputera. Na całe szczęście po ponad miesiącu dzięki przejściu na zapasowy komputer pokładowy przywrócono urządzeniu zdolność wykonywania obserwacji. Sprawiło to, że teleskop nie posiada już redundancji w tym zakresie, a następny taki incydent może zakończyć się znacznie gorzej.

Czytaj podobne posty

Awaria komputera teleskopu Hubble’a
Awaria komputera teleskopu Hubble’a
20 czerwca 2021
Kosmiczny Teleskop Hubble’a znowu działa!
Kosmiczny Teleskop Hubble’a znowu działa!
18 lipca 2021
Kolejne ograniczenia we współpracy Rosji z innymi agencjami
Kolejne ograniczenia we współpracy Rosji z innymi agencjami
8 marca 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?