Kolejne kłopoty teleskopu Hubble’a

0 komentarzy

Niestety, Kosmiczny Teleskop Hubble’a ponownie uległ awarii. Niedawno jego instrumenty przeszły w tryb awaryjny, zawieszając operacje naukowe na czas nieokreślony, a inżynierowie badają obecnie przyczynę zaistniałej sytuacji. Jest to już trzecia poważna awaria tego teleskopu w tym roku.

Pierwszym objawem nadchodzącego problemu były kody błędów wysłane przez instrumenty naukowe teleskopu Hubble’a 23 października, które wskazywały na utratę pojedynczego komunikatu synchronizacji. Jego przeznaczeniem jest zarządzanie pracą komponentów obserwatorium, w tym właśnie aparatury naukowej. Jednak zespół koordynujący działania urządzenia z powodzeniem zresetował instrumenty, dzięki czemu teleskop wznowił operacje naukowe następnego ranka. Niestety to był tylko początek. 25 października ponownie przyrządy naukowe przekazały kody błędów, jednak tym razem sygnalizowały one wielokrotną utratę wspomnianych wcześniej komunikatów. Wskutek tego instrumenty teleskopu autonomicznie przeszły w zaprogramowany tryb awaryjny.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wyniesiony podczas misji STS-31.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a już od ponad 9 dni nie jest w stanie wykonywać wszelkich obserwacji naukowych. Członkowie zespołu czuwającego nad misją tego urządzenia analizują dane, które ono dostarcza, co ma pomóc zrozumieć zaistniały problem i doprowadzić inżynierów do jego rozwiązania. Opracowywane są również procedury, które mają na celu pozyskanie dodatkowej ilości informacji. Przewiduje się, że operacje te potrwają mniej więcej do końca obecnego tygodnia. Mamy nadzieję, że właśnie wtedy będziemy mogli poinformować, że teleskop Hubble’a ponownie powrócił do pełnego funkcjonowania. Wiemy także, że pozostała jego część działa w sposób właściwy.

Teleskop Hubble’a to z pewnością jedno z najbardziej rozpoznawalnych urządzeń służących do obserwacji kosmosu. Odmienił on nasze spojrzenie na Wszechświat i stał się ikoną astronomii. Został on skonstruowany w latach 80. jako efekt współpracy NASA i ESA, a 24 kwietnia 1990 roku wahadłowiec Discovery w ramach misji STS-31 wyniósł go na orbitę. Podczas ponad 31 lat pobytu w przestrzeni kosmicznej, teleskop wykonał wiele niezwykłych fotografii, takich jak ta poniższa. Przeprowadził 1,5 miliona obserwacji wszechświata, a na podstawie danych przez niego zebranych zostało opublikowane ponad 18 tysięcy artykułów naukowych.

Zdjęcie Mgławicy Motyl (NGC 6302) wykonane przez teleskop Hubble’a.

W tym czasie Kosmiczny Teleskop Hubble’a wymagał również wielu napraw, przez co jest do tej pory jedynym serwisowanym przez astronautów na orbicie. Był on reperowany w przestrzeni kosmicznej aż 5 razy, a naprawiane były podzespoły urządzenia oraz wymieniane niektóre instrumenty obserwacyjne. Jednak teraz, kiedy misja ratunkowa już nie wchodzi w grę, z problemami inżynierowie muszą radzić sobie z powierzchni Ziemi. W samym 2021 roku taka sytuacja miała miejsce choćby w marcu, kiedy był on niezdatny do użytku przez 4 dni przez problem z aktualizacją oprogramowania.

Jednak dużo poważniejsza sytuacja miała miejsce 13 czerwca, kiedy napotkano awarię głównego komputera. Na całe szczęście po ponad miesiącu dzięki przejściu na zapasowy komputer pokładowy przywrócono urządzeniu zdolność wykonywania obserwacji. Sprawiło to, że teleskop nie posiada już redundancji w tym zakresie, a następny taki incydent może zakończyć się znacznie gorzej.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *