Błąd w aktualizacji lądownika

0 komentarzy
Viking 1 (Lockheed Martin)
Viking 1 (Lockheed Martin)

Dzisiaj mija 41 lat, odkąd NASA popsuła swój marsjański lądownik. Zdarzyło się to 13 listopada 1981 roku, kiedy to inżynierowie agencji wysłali do sondy Viking 1 nowe oprogramowanie mające usprawnić ładowanie baterii. Niestety, aktualizacja spowodowała nieoczekiwany problem.

Przez ludzki błąd, fragment przesłanych danych zapisał się w pamięci sondy w miejscu odpowiedzialnym za kontrolę anteny wysokiego zysku, czyli nadajnika używanego do komunikacji z Ziemią. W rezultacie antena zmieniła swoją pozycję, tracąc zdolność odbierania komend.

NASA przez długi czas usiłowała odzyskać łączność z Vikingiem 1, ale wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem. Lądownik nie nawiązał już więcej kontaktu. Na szczęście, do momentu awarii, udało mu się zrealizować wszystkie zaplanowane badania (nie licząc popsutego sejsmografu).

Viking 1 dostarczył również liczne piękne zdjęcia Marsa i pomógł potwierdzić ogólną teorię względności Einsteina, nadając sygnał radiowy przez obszar w pobliżu Słońca. Zaobserwowane przy tym opóźnienie sygnału (tzw. opóźnienie Shapiro) zgadzało się z przewidywaniami teorii.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *