Lądowanie japońskiej misji Hayabusa

0 komentarzy
Sonda Hayabusa (JAXA)
Sonda Hayabusa (JAXA)

Wielkie kosmiczne osiągnięcia nie są domeną wyłącznie USA, Rosji czy państw europejskich. Inne narody również dokonały znaczących przełomów. Przykładem może być misja japońskiej sondy Hayabusa, która 19 listopada 2005 roku, dokładnie 18 lat temu, wylądowała na planetoidzie Itokawa.

Ten projekt jednak nie ograniczyła się wyłącznie do lądowania na planetoidzie. Sonda Hayabusa jako pierwsza w historii dostarczyła też na Ziemię próbki z tego typu ciała niebieskiego. W czerwcu 2010 roku kapsuła z bezcennym ładunkiem bezpiecznie wylądowała na terenie poligonu w Australii. Naukowcy wydobyli z pojemnika 1 miligram materii. Badania pozyskanego materiału pozwoliły ustalić, że Itokawa była kiedyś częścią większej asteroidy, a zdobyte jej fragmenty były narażone na działanie promieni słonecznych od około 5 milionów lat.

Replika kapsuły z próbkami (JAXA)

Najcenniejszym odkryciem, jakie przyniosła ta misja, było zrozumienie, które meteoryty znalezione na Ziemi pochodzą z planetoid podobnych do Itokawa. Udało się to ustalić dzięki analizie składu chemicznego próbek i porównaniu ich z meteorytami, które dotarły na naszą planetę. Po misji Hayabusa, JAXA wysłała sondę Hayabusa2 do planetoidy Ryugu. W grudniu 2020 roku sonda ta powróciła z próbkami, kontynuując sukces poprzedniczki i wnosząc nową wiedzę o planetoidach. To już jednak historia na inny post. 

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *