W Legnicy powstanie fabryka nanosatelitów SatRev

2 komentarze
Zdjęcie: SatRev
Zdjęcie: SatRev

Polska firma SatRev (znana wcześniej jako SatRevolution) z coraz większym rozmachem działa na kosmicznym rynku. 11 maja podpisała ona list intencyjny o współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE), na terenie której ma powstać fabryka nanosatelitów. Jest to pierwsze przedsięwzięcie w Polsce, dzięki któremu orbitalne urządzenia będą powstawać w masowych ilościach.

Z tej okazji w siedzibie SatRev we Wrocławiu zorganizowana została konferencja prasowa, w której uczestniczyli prezes SatRev Grzegorz Zwoliński, prezes LSSE Przemysław Bożek oraz wiceprezes LSSE Ryszard Wawryniewicz. Fabryka ta będzie niezbędna do zrealizowania ambitnych celów wrocławskiego startupu. Jak zakomunikował nam jej prezes podczas konferencji, dzięki temu innowacyjnemu projektowi firma będzie produkowała w pierwszym etapie około 100 urządzeń rocznie, a docelowo będzie dążyła do produkcji nawet około 600 satelitów na przestrzeni roku.

Więcej szczegółów zostanie przedstawionych w niedalekiej przyszłości. Obecnie do końca zbliża się przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego. Przed nami jeszcze jednak pozyskanie gruntów, finansowania i wyłonienie wykonawcy.

Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev podczas konferencji (Zdjęcie: SatRev)

Do 2026 roku planujemy utworzyć konstelację składającą się z tysiąca satelitów. Aby ten cel się spełnił, potrzebujemy miejsca do rozwoju i wierzę, że takie znaleźliśmy na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev.

Zwoliński podkreślił także, że jest to kolejny krok w rozwoju zarówno spółki, jak i polskiego sektora kosmicznego. Firma SatRev specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym. Założona została w 2016 roku we Wrocławiu. Cel SatRev jest ambitny: czołowa pozycja jako operator satelitów służących do obserwacji Ziemi. Spółka ta już cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony innowatorów z całego świata, którzy testują lub korzystają z ich technologii. Słychać o niej nawet w Omanie, gdyż w styczniu tego roku zostało podpisane porozumienie na szereg misji kosmicznych dla Sułtanatu Omanu, w ramach którego SatRev zaprojektuje satelity biorące w nich udział.

Przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zdecydowanie nie kryli zadowolenia z wyboru miejsca na to przedsięwzięcie. Wzniośle oznajmili, że jest to moment otwarcia się owej strefy na nowe technologie, które są przyszłością nie tylko Polski, ale i całego świata. Nie zabrakło także dość… niespodziewanego porównania.

Obrazując, można powiedzieć, że nasze hale będą dostępne jak popularny serwis Spotify. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze hale zostaną udostępnione jeszcze w 2023 r. Chcemy, by pierwszym najemcą była firm SatRev.

Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes LSSE.
(Zdjęcie: SatRev)

Odniósł się on także do barier we wzroście biznesów związanych z nowymi technologiami, których przyczyną jest jego zdaniem brak miejsca na rozwój oraz oczywiście brak funduszy na zakup gruntu i wybudowanie własnej hali. Przygotowywany jest więc na terenie LSSE projekt budowy hal produkcyjnych, magazynowych, a także logistycznych, które udostępniane będą w modelu subskrypcyjnym.

25-lecie to dobra okazja nie tylko do podsumowań, ale też do nowego otwarcia. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest miejscem nie tylko dla wielkich, międzynarodowych koncernów, ale też rodzimych firm, które chcą się rozwijać. Teraz otwieramy się na nowe technologie, a nawet na kosmiczne przedsięwzięcie. 

Przemysław Bożek, prezes LSSE.

Nie zabrakło również pochwał w kierunku oferowanych przez LSSE ulg podatkowych, które zdaniem prezesa Bożka są „szyte na miarę” i przyciągają biznes. Już na samym początku Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna może zaoferować zwolnienie podatkowe sięgające 45% nakładów przeznaczonych na inwestycje. Ponadto dostęp do ulg dla firm inwestujących w nowoczesne technologie jest łatwiejszy, dzięki zmniejszeniu o 95% wymaganych wydatków. To dwudziestokrotnie mniej niż wymóg wobec dużych inwestorów.

Cieszymy się, że firma SatRev wywołała niemałe poruszenie jeśli chodzi o polski sektor kosmiczny. Jeżeli przewidywania prezesa SatRev Grzegorza Zwolińskiego spełnią się w nie tak dalekiej przyszłości, wrocławska spółka przyniesie nam nareszcie większe powody do dumy z naszego orbitalnego przemysłu. Z pewnością dalsze informacje na temat tego projektu ukażą się na Kosmogadce.

Źródła: telepolis.pl, space24.pl.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (2 komentarze)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.