Pierwszy start Electrona z CubeSatami TROPICS

0 komentarzy
Zdjęcie: Rocket Lab
Zdjęcie: Rocket Lab

Aktualizacja: Electron z powodzeniem wyniósł na orbitę CubeSaty TROPICS. Nie nawiązano jeszcze jednak kontaktu z samymi urządzeniami.

Aktualizacja 2: NASA potwierdziła nawiązanie łączności z pierwszym urządzeniem o 7:48 naszego czasu i drugim o 12:31.

8 maja o 3:00 naszego czasu rozpocznie się dwugodzinne okno dla startu Electrona z misją „Rocket Like A Hurricane”. Lekka rakieta amerykańskiej firmy Rocket Lab wyniesie na niską orbitę okołoziemską z platformy LC-1B na półwyspie Mahia w Nowej Zelandii dwa CubeSaty systemu TROPICS. Zadaniem tej konstelacji będzie monitorowanie powstawania i ewolucji cyklonów tropikalnych, w tym, jak sama nazwa misji sugeruje, huraganów. Satelity dostarczą szybkich aktualizacji dotyczących intensywności tych zjawisk, a zebrane dane pomogą naukowcom zrozumieć procesy na nie wpływające i przyczynią się do poprawy przyszłych modelów i prognoz. Będzie to 36. start rakiety Electron.

Warto wspomnieć, że pierwotnie konstelacja TROPICS miała składać się z sześciu urządzeń wyniesionych przez Rocket 3 firmy Astra podczas trzech osobnych misji. Niestety, pierwsza z nich zakończyła się niepowodzeniem, po czym zdecydowano się przenieść pozostałe dwa starty na Electrona.

Transmisję ze startu udostępni Rocket Lab oraz kanał NASA TV.

Czytaj podobne posty