Załoga Crew-2 powróciła szczęśliwie na Ziemię

0 komentarzy

Minionej nocy kapsuła Crew Dragon Endeavour opadła na wody Zatoki Meksykańskiej o 4:33 naszego czasu. Załoga spędziła w kosmosie aż 199 dni, czyli o 31 dni więcej niż Crew-1, co jest nowym rekordem jeśli chodzi o lot amerykańskiego załogowego statku kosmicznego.

Lądowanie przebiegało bez trudności aż do czterech minut przed wodowaniem, kiedy otworzyły się główne spadochrony. Początkowo rozłożyły się tylko trzy, czwarty pojawił się z trwającym minutę opóźnieniem. Jak twierdzi Kathy Lueders, liderka programu lotów kosmicznych w NASA, takie zachowanie widywano wielokrotnie podczas testów i zazwyczaj winne są linki spadochronów, które splątują się ze sobą. Mimo tego opadanie kapsuły przebiegało nominalnie.

Zapis transmisji NASA TV z lądowania Dragona.

Astronauta ESA Thomas Pesquet, astronauta JAXA Aki Hoshide oraz dwoje astronautów NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur mają za sobą długi pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wypełniony pracą, badaniami i eksperymentami naukowymi. Brali także udział w czterech kosmicznych spacerach mających na celu instalację nowych paneli słonecznych. Ich miejsce na ISS zajmie załoga Crew-3, która niebawem odbędzie podróż na stację kosmiczną. Obecnie start planowany jest na 11 listopada, na 3:03 naszego czasu. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo opóźnienia lotu, jeśli konieczne będą dodatkowe testy w związku z koniecznością sprawdzenia spadochronów.

Załoga misji Crew-2 tuż po wylądowaniu. Od lewej: Thomas Pesquet, Megan McArthur, Shane Kimbrough, Aki Hoshide. Źródło: NASA.

Czytaj podobne posty

Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
Sukces Blue Origin! Rakieta New Shepard przekroczyła Linię Karmana i powróciła na Ziemię.
20 lipca 2021
Załoga Crew-2 wraca na Ziemię
Załoga Crew-2 wraca na Ziemię
8 listopada 2021
Załoga, która nie doczekała powrotu na Ziemię – misja Soyuz 11
Załoga, która nie doczekała powrotu na Ziemię – misja Soyuz 11
7 października 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?