Atak rakiety V-2 na dom handlowy Woolworths

0 komentarzy
Widok po uderzeniu rakiety (heritagecalling.com)
Widok po uderzeniu rakiety (heritagecalling.com)

Wszyscy wiemy ile dobra może przynieść ludzkości technologia kosmiczna, ale musimy mieć z tyłu głowy te gorsze momenty, gdy technika rakietowa była wykorzystywana przeciwko innemu człowiekowi. A 25 listopada 1944 roku jest jednym z tych momentów. 

Tego dnia, w trakcie II wojny światowej, niemiecka rakieta V-2 spadła na dom handlowy Woolworths w londyńskiej dzielnicy New Cross. Aż 168 ludzi zginęło na miejscu, a 121 osób zostało poważnie rannych. Był to najbardziej śmiercionośny atak w historii całego programu broni V. Świadkowie opisywali oślepiające światło, huk i kłęby gęstego dymu. Ludzie znajdujący się nawet kilkaset metrów od miejsca uderzenia poczuli podmuch ciepła, jak również siłę odrzutu. W powietrzu latały ciała, a ciężarówki i autobusy przewracały się zabijając swoich pasażerów.

(źródło: flyingbombsandrockets.com)

I może nam się nie podobać, jak ograniczony jest dostęp do szczegółów budowy rakiet przez regulacje typu ITAR, ale te ustawy nie istnieją bez powodu. Dzięki nim śpimy chociaż odrobinę spokojniej, bo zaawansowane technologie rakietowe nie trafią aż tak szybko w niepowołane ręce.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.