Wymiana załóg na chińskiej stacji kosmicznej

0 komentarzy
Zdjęcie: CMSA
Zdjęcie: CMSA

Na stacji kosmicznej Tiangong po raz trzeci od zapoczątkowania w 2022 roku stałej obecności obywateli Chin w kosmosie doszło do wymiany załóg. Dzisiaj o 13:37 taikonauci misji Shenzhou 16 opuścili chińską stację po pięciu miesiącach spędzonych na orbicie. Jing Haipeng, Zhu Yangzhu i Gui Haichao mają powrócić na Ziemię tuż po 1:00 naszego czasu na obszarze pustyni Gobi.

Natomiast nowa załoga stacji Tiangong została wystrzelona w kierunku „niebiańskiego pałacu” 26 października przez rakietę Chang Zheng 2F. Załoga w składzie Tang Hongbo (drugi raz w kosmosie), Tang Shengjie i Jiang Xinlin (pierwszy raz w kosmosie) spędzili w statku Shenzhou 6,5 godziny, zanim zadokowali do centralnego modułu Tianhe. Ich pobyt na chińskiej stacji planuje się na około pół roku.

Załoga misji Shenzhou 16 i Shenzhou 17 na pokładzie stacji kosmicznej Tiangong (Zdjęcie: CMSA)

W tym czasie nowa załoga, oprócz wykonywania eksperymentów naukowych, będzie musiała zająć się również pierwszymi eksperymentalnymi pracami konserwacyjnymi na zewnątrz stacji. Głównym problemem i zagrożeniem dla działania chińskiego laboratorium są zderzenia z poruszającymi się po orbicie drobinami, które pomimo małej wielkości doprowadzają do niewielkich uszkodzeń stacji, w tym paneli słonecznych. Zwrócił na to uwagę sam zastępca dyrektora Chińskiego Biura Inżynierii Załogowych Lotów Kosmicznych Lin Xiqiang.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.