Początek przygody Venus Express

0 komentarzy
Sonda Venus Express (ESA)
Sonda Venus Express (ESA)

Dziś obchodzimy 18 rocznicę startu europejskiej misji Venus Express. Była to sonda zbudowana na bazie projektu Mars Express, ale dostosowana do trudniejszych warunków panujących na orbicie Wenus. Co dokładnie trzeba było zmienić?

Poprawy głównie wymagała izolacja termiczna urządzenia, gdyż Wenus znajduje się dwa razy bliżej Słońca niż Mars, a to oznacza, że ilość promieniowania cieplnego otrzymywanego przez sondę była cztery razy większa. Pewne zmiany były też niezbędne w elektryce urządzenia. Przez bliskość Słońca, panele fotowoltaiczne sondy mogły być znacznie bardziej wydajne, więc warto było dostosować projekt Venus Express do bardziej nasłonecznionego środowiska. Dodatkowo trzeba było przygotować sondę na większą ilość promieniowania jonizującego.

Mimo wielu zmian, ponowne wykorzystanie gotowego projektu umożliwiło obniżenie kosztów misji i czas budowy sondy. Na dokładkę, przy konstrukcji Venus Express udało się wykorzystać zapasowe części z misji Rosetta, co pozwoliło na dalsze oszczędności.Ostatecznie budżet zamknął się w kwocie 262 mln dolarów (413 mln współcześnie), z czego budowa samej sondy pochłonęła 1/3 tego. Warto też nadmienić, że przygotowanie misji Venus Express zajęło zaledwie 4 lata, co stanowi rekord, jeśli chodzi o tego typu projekty.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.