Pierwszy pełnowymiarowy Starship został złożony w całość

0 komentarzy
Na chwilę przed połączeniem Boostera 4 i Shipa 20.
Na chwilę przed połączeniem Boostera 4 i Shipa 20.

W piątek 6 sierpnia firma SpaceX osiągnęła ważny kamień milowy w rozwoju Starshipa. W ich ośrodku Starbase w Boca Chica, na Platformie Startów Orbitalnych, po raz pierwszy scalono obydwa stopnie rakiety w całość. Niewiele później zostały one rozmontowane, ale ważny krok i tak został dokonany.

Starship to nowo powstająca rakieta wielokrotnego użytku SpaceX, która ma w założeniu znacząco obniżyć koszt wynoszenia towarów i załóg na orbitę, a w dalszej perspektywie umożliwić założenie pierwszej ludzkiej kolonii na Marsie. Rakieta Starship jest zbudowana ze stali, zasilają je metanowe silniki Raport i składa się z dwóch stopni, dolnego tzw. boostera oraz górnej, czyli shipa.

Opublikowane przez Elona Muska zdjęcie Starshipa

Do pierwszego w historii zmontowanego Starshipa trafił Booster 4 oraz Ship 20 (SN20 według poprzedniego nazewnictwa). Całość została zmontowana w bardzo szybkim czasie. Jak powiedział sam Elon Musk, prezes SpaceX, aktualnie ośrodek Starbase pracuje z prędkością Warp 9. Jest to odniesienie do uniwersum Star Treka i oznacza ogromną, nawet jak na zasady rządzące tamtejszym wszechświatem, prędkość nadświetlną równą 1516 prędkości światła w próżni.

Jak się okazuje żart Musk ma w pewnym sensie pokrycie w rzeczywistości. Źródła mówią, że do Starbase ściągane są setki pracowników z innych ośrodków SpaceX, a lokalne media donoszą o wysokiej zajętości okolicznej bazy hotelowej oraz powiększeniu przez SpaceX ilości miejsc parkingowych przy samym centrum budowy Starshipa.

Zmontowany Starship, ale z innej perspektywy

Dlaczego SpaceX tak śpieszno z budową tej rakiety? Ponieważ chcą jak najszybciej dokonać pierwszego testowego lotu orbitalnego i tym samym dowieść poprawności założeń konstrukcyjnych samego Starshipa. Osiągnięcie tego kamienia milowego przyśpieszy dalsze prace nad rakietą i da niesamowitą motywację całemu zespołowi pracującemu w Starbase. Możemy się także domyślać, że będzie miało to pozytywny wpływ na przyszłe kontrakty na wyniesienie towarów na orbitę, a także uspokoi ludzi z NASA, którzy wybrali Starshipa do bycia lądownikiem Księżycowym w ramach programu HLS.

Zbudowany Starship jest w pełni funkcjonalny. Booster 4 posiada wszystkie 29 silników Raptor w wersji atmosferycznej, a Ship 20 ma zamontowane 3 Raptory w wersji atmosferycznej i kolejne 3 przeznaczone do działania w próżni. Największą różnicą między tymi wersjami jest oczywiście rozmiar dyszy, co widać na poniższych zdjęciach.

Ponadto booster posiada 4 lotki sterowe, a ship jest wyposażony w 4 pionowe klapy. Są to elementy niezbędne do prawidłowego sterowania Starshipem zarówno podczas lotu, jak i późniejszego lądowania. Dodatkowo jedna strona shipa oraz jego lotki zostały pokryte osłoną termiczną, co ma zapewnić drugiemu stopniowi bezpieczny powrót do atmosfery Ziemskiej.

Nie miejcie jednak nadzieji, SpaceX nie planuje wylądować Boosterem 4 i Shipem 20 na lądowisku lub autonomicznej barce. Obydwa stopnie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mają za zadanie miękko wylądować na powierzchni oceanu, skąd zostaną następnie wyłowione.

Na chwilę obecną obydwa stopnie Starshipa są rozmontowane. Prawdopodobnie wkrótce zostaną przeniesione na Platformę Startów Suborbitalnych, gdzie przejdą testy tankowania oraz testy statyczne w celu sprawdzenia szczelności oraz wytrzymałości obu konstrukcji. W tym czasie powinna zostać też dokończona budowa Platformy Startów Orbitalnych, której obecnie wciąż brakuje kilka ważnych elementów.

Platforma Startów Orbitalnych w trakcie budowy

Jeśli wszystkie próby się powiodą, to obydwa stopnie nowej rakiety SpaceX wrócą na Platformę Startów Orbitalnych, gdzie zostaną ponownie zmontowane i gdzie po kolejnych testach odbędzie się pierwszy orbitalny lot Starshipa. Trzymajmy więc kciuki, by wszystko poszło gładko i żebyśmy mogli oglądać ten historyczny lot jak najprędzej.

Aktualizacja: tuż po publikacji tego newsa trzy próżniowe raptory zostały wymontowane z Ship 20, prawdopodobnie w celu dokonania testów linii paliwowych górnego stopnia Starshipa (źródło).

Źródła: NASA SpaceFlight, SpaceX.com.pl

Czytaj podobne posty

Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
18 czerwca 2021
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
Pierwszy po dwuletniej przerwie start GSLV zakończony porażką!
Pierwszy po dwuletniej przerwie start GSLV zakończony porażką!
12 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?