Minęły 43 lata od lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos

0 komentarzy

Dzisiaj mijają równo 43 lata od dnia, kiedy generał Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos. Był on pierwszym i do tej pory jedynym Polakiem, który miał to szczęście.

Generał Hermaszewski, jako członek załogi misji Sojuz 30, wystartował z kosmodromu w Bajkonurze o godzinie 17:27:21 czasu polskiego. Niecałe 26 godzin później jego statek zacumował do stacji Salut 6.

Misją Polaka oraz jego towarzysza, radzieckiego kosmonauty białoruskiego pochodzenia Piotra Klimuka, było badanie zorzy polarnej, przeprowadzenie eksperymentów biologicznych oraz sfotografowanie wyznaczonych obszarów Ziemii. Jednym z ciekawszych zadań był eksperyment o nazwie „Relaks”, który polegał na sprawdzeniu jak efektywne są różnego rodzaju rozrywki w warunkach lotu kosmicznego.

Mirosław Hermaszewski podczas prac na stacji kosmicznej Salut 6

Po prawie 8 dniach spędzonych w przestrzeni kosmicznej załoga misji Salut 30 wróciła bezpiecznie na Ziemię. Lądowanie odbyło się 15:30:20 czasu polskiego na kazachskim stepie.

Czy w najbliższym czasie w kosmos poleci kolejny nasz rodak? Szanse nie są duże, ale do ogłoszonego w tym roku przez ESA naboru astronautów zgłosiło się aż 421 mężczyzn i 128 kobiet z Polski. Wśród nich jest m.in. ppłk pilot mgr inż. Bartłomiej Harkot, który ma poparcie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Czytaj podobne posty

Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
Jeff Bezos zaprosił 82-letnią Wally Funk do suborbitalnego lotu rakietą New Shepard!
1 lipca 2021
Starliner gotowy do drugiego bezzałogowego lotu testowego.
Starliner gotowy do drugiego bezzałogowego lotu testowego.
18 lipca 2021
Eksplozja Alphy po ponad dwóch minutach lotu na trzech silnikach
Eksplozja Alphy po ponad dwóch minutach lotu na trzech silnikach
7 września 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?