Minęły 43 lata od lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos

0 komentarzy

Dzisiaj mijają równo 43 lata od dnia, kiedy generał Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos. Był on pierwszym i do tej pory jedynym Polakiem, który miał to szczęście.

Generał Hermaszewski, jako członek załogi misji Sojuz 30, wystartował z kosmodromu w Bajkonurze o godzinie 17:27:21 czasu polskiego. Niecałe 26 godzin później jego statek zacumował do stacji Salut 6.

Misją Polaka oraz jego towarzysza, radzieckiego kosmonauty białoruskiego pochodzenia Piotra Klimuka, było badanie zorzy polarnej, przeprowadzenie eksperymentów biologicznych oraz sfotografowanie wyznaczonych obszarów Ziemii. Jednym z ciekawszych zadań był eksperyment o nazwie „Relaks”, który polegał na sprawdzeniu jak efektywne są różnego rodzaju rozrywki w warunkach lotu kosmicznego.

Mirosław Hermaszewski podczas prac na stacji kosmicznej Salut 6

Po prawie 8 dniach spędzonych w przestrzeni kosmicznej załoga misji Salut 30 wróciła bezpiecznie na Ziemię. Lądowanie odbyło się 15:30:20 czasu polskiego na kazachskim stepie.

Czy w najbliższym czasie w kosmos poleci kolejny nasz rodak? Szanse nie są duże, ale do ogłoszonego w tym roku przez ESA naboru astronautów zgłosiło się aż 421 mężczyzn i 128 kobiet z Polski. Wśród nich jest m.in. ppłk pilot mgr inż. Bartłomiej Harkot, który ma poparcie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Czytaj podobne posty

Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Formularz ochrania reCAPTCHA i Polityka Prywatności oraz Warunki Korzystania Google'a mają zastosowanie.