Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba jest już całkowicie rozłożony

0 komentarzy

Zakończono dziś, tj. 8.01.2021, procedury rozkładania ikonicznego, przypominającego plaster miodu zwierciadła głównego o średnicy 6,4 m. Już wczoraj rozłożone zostało lewe skrzydło lustra, dziś sukcesu dopełnił prawy segment.

Zespoły NASA, ESA i CSA mogą z pewnością odetchnąć z ulgą, gdyż to niezwykle ważny manewr zakończony powodzeniem, ale przed kosmicznym obserwatorium czeka jeszcze wiele wyzwań. Teraz, kiedy teleskop jest już w pełni rozłożony, rozpocznie się ustawianie i dopasowywanie każdego z osiemnastu elementów zwierciadła, co ma na celu ustawienie optyki. Z tyłu segmentów znajduje się aż 126 aktuatorów odpowiedzialnych za ułożenie każdej części zwierciadła. Zespoły obsługi naziemnej potrzebują miesięcy na wysłanie odpowiednich poleceń pozwalających na precyzyjne dopasowanie wszystkich elementów.

Animacja ukazująca rozkładanie skrzydeł zwierciadła. Źródło: NASA

Jest to również odpowiedź na pytanie, dlaczego na pierwsze zdjęcia musimy czekać aż 6 miesięcy od momentu startu. Kiedy już główne zwierciadło zostanie odpowiednio ustawione, przyjdzie również czas na kalibrację wszystkich przyrządów naukowych. Dopiero po tych działaniach teleskop dostarczy pierwszych fotografii.

Czeka nas jeszcze trzecie odpalenie silników Webba w celu korekcji trajektorii, czyli manewr nazwany MCC-2 (Mid Course Correction). Dwa poprzednie, MCC-1a i MCC-1b także zakończyły się sukcesem. Wymagane korekcje są jednak niewielkie, dzięki precyzyjnemu umieszczeniu teleskopu na orbicie przez rakietę Ariane 5, pozwoliło to więc na zaoszczędzenie pewnej ilości paliwa.

Dzisiejsze wydarzenie jest z pewnością historyczne i napawa optymizmem co do dalszych losów największego i najpotężniejszego obserwatorium, jakie kiedykolwiek zostało wysłane w przestrzeń kosmiczną.

Czytaj podobne posty

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł wszystkie testy i przygotowuje się do podróży
26 sierpnia 2021
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej
14 października 2021
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do punktu L2
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do punktu L2
24 stycznia 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?