Ariane 5 VA255 – jeden lot, trzy rekordy

0 komentarzy
0

W niedzielę 24 października o 3:01 naszego czasu otwiera się okno startowe trwające do 5:30 dla misji VA255. Start został opóźniony o jeden dzień z powodu dodatkowej kontroli sprzętu obsługi naziemnej. Rakieta Ariane 5 ECA wyniesie na orbitę dwa satelity geostacjonarne, SES-17 oraz SYRACUSE 4A, a start odbędzie się z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Kourou.

Ariane 5 poleci już 111 raz, w tym drugi w tym roku. Dla Arianespace to 11 misja w 2021, przy okazji przedsiębiorstwo pobije też trzy własne rekordy. Dzięki podwyższonym owiewkom rakieta będzie wyższa o 1,5 m niż zazwyczaj. Całkowita masa wynoszonego ładunku wyniesie 11,2 tony, a oba satelity ważą łącznie 10263 kg. Ariane 5 wyniesie o 300 kg więcej niż podczas misji VA237 w 2017 r, kiedy właśnie został ustanowiony poprzedni rekord masy ładunku. SES-17 waży 6411 kg, a SYRACUSE 4A 3852 kg, co daje najcięższy ładunek wyniesiony kiedykolwiek na geostacjonarną orbitę transferową.

Oba satelity komunikacyjne zostały wyprodukowane przez Thales Alenia Space. SES-17 ma zapewnić usługi internetowe dla samolotów poruszających się nad Ameryką Północną i Południową, Karaibami i Oceanem Atlantyckim. SYRACUSE 4A ma służyć francuskiemu ministerstwu sił zbrojnych i jest to pierwszy z dwóch satelitów programu SYRACUSE 4.

Ariane 5 gotowa do misji VA255. Źródło: CNES

Ariane 5 to europejska ciężka rakieta nośna zdolna wynieść ładunek ważący 10 ton na geostacjonarną orbitę transferową i 20 ton na niską orbitę okołoziemską. Ariane 5 ECA ma nieco większe możliwości, czego przykładem jest całkowita masa podczas misji VA255. Ariane 5 to dwustopniowa rakieta z dwoma dodatkowymi boosterami. Główny stopień EPC korzysta z silnika Vulcain 2 napędzanego ciekłym tlenem i ciekłym wodorem. W drugim stopniu rakiety, czyli ESC-A, zamontowany jest silnik HM7B, do którego również wykorzystuje się mieszankę ciekłego tlenu i wodoru. Standardowa wysokość Ariane 5 to 50,5 m, a średnica wynosi 5,4 m.

Wersja ECA posiada kilka ulepszeń, dzięki którym jest w stanie wynieść na orbitę cięższy ładunek. Boczne stopnie zawierają 2,5 tony więcej paliwa stałego, którym są napędzane, co pozwala na osiągnięcie większej siły ciągu w pierwszych 20 sekundach lotu. W głównym stopniu zwiększono pojemność zbiornika na ciekły tlen, gdyż mieszanka używana dla ulepszonego silnika Vulcain 2 zawiera go 20% więcej niż poprzednio.

Miejmy nadzieję, że tym razem lot dojdzie do skutku, a w obliczu kolejnego startu – 18 grudnia rakieta ma wynieść na orbitę Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba – kolejne komplikacje zupełnie nie są potrzebne.

Czytaj podobne posty

0
Pierwszy załogowy lot na nową chińską stację kosmiczną
18 czerwca 2021
0
Pierwszy lot załogowy Blue Origin rakietą New Shepard!
19 lipca 2021
0
Siedemnasty lot rakiety New Shepard
18 sierpnia 2021
Dyskusja (0 komentarzy)
    Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?