Zielone światło dla Rocket Lab i marsjańskiej misji ESCAPADE

0 komentarzy

Międzyplanetarna misja mająca na celu zbadanie magnetosfery Marsa i wysłanie dwóch statków kosmicznych Photon, przeszła kolejną weryfikację NASA. 17 sierpnia 2021 ESCAPADE – Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers – pomyślnie przeszła następny etap ewaluacji, czyli Key Decision Point C i ustalono gotowości do lotu na rok 2024.

Misja prowadzona jest przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley we współpracy z NASA. ESCAPADE znajduje się już w fazie C, co oznacza przygotowanie ostatecznego projektu i planu misji, a także budowę Photonów i przyrządów naukowych. Rocket Lab zbuduje dwa identyczne, międzyplanetarne statki Photon, które choć niewielkie, bo rozmiarów jedynie mini lodówki i ważące ok. 120 kg (nie wliczając paliwa), mają zademonstrować ogromne możliwości. Peter Beck twierdzi, że to bardzo obiecująca misja, która dostarczy „dużo nauki w małej paczce”.

Bliźniaki, bo tak określa się dwa powstające Photony, spędzą 11 miesięcy w podróży, zanim wejdą na orbitę Czerwonej Planety. Następnie przez pół roku sondy będą się stopniowo zniżały, nie przekraczając jednak granicy 160 km odległości od powierzchni planety. Głównym celem jest badanie magnetosfery i jej interakcje z wiatrem słonecznym, pomiar jonów, elektronów, analiza w jaki sposób pole magnetyczne prowadzi przepływ cząsteczek wokół planety, a także jak energia i pęd są transportowane z wiatru słonecznego przez magnetosferę. Naukowcy chcą sprawdzić, jakie procesy są odpowiedzialne za przepływ energii i materii z i do atmosfery. Dzięki ESCAPADE możliwe będą także lepsze przewidywania burz słonecznych, co z kolei przekłada się na wsparcie misji załogowych, takich jak Artemis.

Wizualizacja satelitów Photon orbitujących Marsa.
Źródło: Robert Lillis, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley

Co jeszcze warto wiedzieć o ESCAPADE? To pierwsza heliofizyczna misja przeprowadzana na planecie innej niż Ziemia. Jest częścią programu SIMPLEX (Small Innovative Missions for Planetary Exploration), którego założeniem jest wysyłanie na naukowe misje międzyplanetarne małych satelitów i statków kosmicznych. Rocket Lab ma na celu pokazanie, że takie przedsięwzięcie nie musi być drogie, oczywiście w porównaniu do innych misji międzyplanetarnych i orbitalnych, co ma pozwolić na zwiększenie ilości takich wypraw i większej ich dostępności dla różnych zespołów badawczych.

Blue i Gold to nazwy powstających statków Photon. Nie jest zaskoczeniem, że wykorzystywać będą sprawdzony już napęd Curie. Photony wyposażone będą także w sprzęty niezbędne do nawigacji, szukacze gwiazd, czy nadajnikoodbiorniki dalekiego zasięgu, jak również instrumenty naukowe. Na wyniki misji przyjdzie nam poczekać, jednak dobrą wiadomością jest fakt, iż Rocket Lab może rozpocząć prace nad statkami kosmicznymi, które dostarczą wielu istotnych danych.

Czytaj podobne posty

Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
Rocket Lab wysyła Electrona z misją dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych.
28 lipca 2021
Łazik Perseverance zdobywa pierwszą próbkę marsjańskiej skały
Łazik Perseverance zdobywa pierwszą próbkę marsjańskiej skały
7 września 2021
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
CAPSTONE, czyli księżycowa misja Rocket Lab i NASA
28 czerwca 2022
Dyskusja (0 komentarzy)
  • Napisz komentarz jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacje o Polityce Prywatności

Kosmogadka.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu Kosmogadka.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin mogą zawierać takie informacje jak listę stron, które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzającego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony Kosmogadka.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: GoogleOVH, SendGrid, Zoho.com.

Zbierane dane dzielą się następująco:

  • obowiązkowe – podstawowe informacje niezbędne do prawidłowego działania serwisu takie jak logi serwera
  • opcjonalne – analityka przeprowadzana za pomocą Google Analytics
  • dodatkowe – informacje udostępniane poprzez formularze kontaktowe lub komentarze

Czy wyrażasz zgodę na to, by strona Kosmogadka.pl zbierała opcjonalne informacje za pomocą skryptów analizujących zachowanie użytkownika na stronie?